Islamske teme

Čini dobro svome komšiji bez obzira ko on bio

Komšije imaju važnu ulogu u životu svakog od nas. Svaki komšija ima određene obaveze prema svome komšiji, imajući istovremeno prava kod njega. Međutim, znamo li od kada datiraju ta komšijska prava? Komšije su svoja prava i obaveze dobile tek s dolaskom Muhammeda, s.a.v.s. Prije Allahovog Poslanika, s.a.v.s., među paganima su vladali loši komšijski odnosi. Komšija je svakog trenutka očekivao da mu njegov komšija naudi i nije bio siguran.

Dakle, s dolaskom Muhammeda, s.a.v.s., komšija dobija svoja prava, kao i obaveze. Raste ugled komšije u islamu, i na takav način komšija biva zaštićen, uživa sigurnost, smirenost i spokojnost. Pazeći na prava drugoga, obostrano su sigurni jedan od drugog i tako su cijelo društvo i zajednica sigurni i zaštićeni.

I Allaha obožavajte i nikoga Mu ravnim ne smatrajte, i roditeljima svaki vid dobročinstva činite, i rođacima, i siročadi, i siromasima i komšijama bližnjim, i komšijama daljnjim (…)“ (En-Nisa, 36.)

U ovom kur’anskom ajetu Uzvišeni Allah zajedno je spomenuo činjeje ibadeta samo Njemu Svevišnjem i činjenje svakog vida dobročistva ljudima, među kojima su i komšije.

Hafiz Ibn Hadžer, rahimetullahu te’ala, kaže: „Imenica komšija obuhvata i muslimana i nemuslimana, i pokornog i griješnika, i prijatelja i neprijatelja, i stranca i domaćina, i korisnog i štetnog, i rođaka i stranog ti, i onoga koji ti je s kućom bliži i onoga koji je sa svojom kućom dalji od tebe.“

Koliko su Objava s kojom je došao Muhammed, s.a.v.s., a i sam on podcrtavali dobročinstvo prema komšiji, najbolje nam oslikava hadis Aiše, r.a., u kojem Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaže: „Džibril mi je neprestano oporučivao dobročinstvo prema komšiji, da sam pomislio da će komšije jedan drugog nasljeđivati.“ (Buhari i Muslim)

Dakle, islam podstiče na održavanje lijepih komšijskih odnosa toliko kao da je komšija dio naše porodice.

Ebu Šurejh, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: „Tako mi Allaha ne vjeruje! Tako mi Allaha, ne vjeruje! Tako mi Alllaha, ne vjeruje!“ Upitano je: „Ko, Allahov Poslaniče?“ A Poslanik odgovori: „Onaj od čijeg zla nije siguran njegov komšija.“ (Buhari)

Abdullah b. Amr, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: „Najbolji prijatelji kod Allaha jesu oni koji su bili najbolji prema svojim prijateljima! I najbolje komšije kod Allaha jesu oni koji su bili najbolji prema svojim komšijama.“ (Ahmed, Ebu Davud, Tirmizi)

Na ovakav način, Poslanik, s.a.v.s., govorio je o značaju komšijskih odnosa jer je znao da ako je zdrav komšiluk imamo i zdravo društvo. U današnje vrijeme, ne možemo a da se ne zapitamo koliko smo daleko od prakse Poslanika, s.a.v.s., koliko poštujemo svoga komšiju i koliko cijenimo sebe. Dobrota i dobro djelo je univerzalan pojam, dobar komšija i riječima i djelima najveća je vrijednost po bilo koje društvo, a i po nas same. Neminovno je koristiti praksu Poslanika, s.a.v.s., ukoliko ne želimo skrenuti sa puta Istine i Allahovog zadovoljstva s nama kao namjernicima na dunjaluku.

Izvor: Ovo je Muhammed Allahov Poslanik s.a.v.s.

Autor: Hajrudin Tahir Ahmetović

Za Akos.ba pripremila: Adela Kukić

Povezani članci

Back to top button