Kenan Ćehić magistrirao na temu iz oblasti međureligijskog dijaloga
Ekumenizam ili abrahamska ekumena ima intenciju da razvije dijalog između različitih kršćanskih crkava kako bi se one međusobno zbližile. Daljim razvojem ekumenizma došlo je do međureligijskog dijaloga u širem obimu koji je osim dijaloga unutar kršćanskih crkava obuhvatio i dijalog između kršćanstva, islama, judaizma i drugih.
Ovakva nastojanja su posebno dobrodošla u postkonfliktnim društvima kao što je BiH.
Kenan Ćehić iz Bosanske Otoke početkom mjeseca novembra je uspješno okončao master studij na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, upravo na temu međureligijskog dijaloga. Pred komisijom u sastavu : prof. dr. Zuhdija Hasanović – predsjednik komisije, docent dr. Orhan Jašić – mentor i član, te mr.sci Haris Veladžić – član komisije, Kenan je uspješno odbranio magistarski rad i stekao akademsku titulu magistar islamskih znanosti i uporednih religija.
Akcenat rada je analiza tekstova o judaizmu i kršćanstvu objavljenih u periodičnjaku “Znakovi vremena” čiji je izdavač Institut “Ibn Sina” u Sarajevu.
Magistar Ćehić je na samom početku ekspozea istakao da su “Znakovi vremena” prva publikacija koja je od samog osnutka 1997. godine aktualizirala socijalne, religijske i političke teme u Bosni i Hercegovini i taj kontinuitet nastavlja i danas. Prema njegovim riječima, od samog početka naziv periodičnjaka je nagovijestio da će tretirati teme znakovite za vrijeme i prostor. Ideja vodilja je da se teme razmatraju interkulturalno, pluriperspektivno, s akcentom na fenomen međureligijskog dijaloga s ciljem upoznavanja drugih i drugačijih svjetonazora, i da se na taj način doprinese razvijanju kulture dijaloga u Bosni i Hercegovini.
“Jedna od specifičnosti Znakova vremena jeste da od 1997. godine u kontinuitetu opstaje do danas”, istakao je g-din Ćehić. U nastavku je kazao da ovaj časopis svojim raznolikim i veoma angažiranim člancima spada u red najvažnijih naučnih časopisa na prostoru BiH.
Članovi Komisije su imali riječi hvale za odabir teme, naučno-metodološki pristup u njenoj obradi, te istaknuli potrebu istraživanja ove oblasti s obzirom na aktuelni momenat, kao i elokventnost i erudiciju kandidata prilikom izlaganja.
Svečanom činu odbrane rada prisustvovao je i direktor Naučno-istraživačkog Instituta “Ibn Sina” g-din Abbasi u pratnji dr. Mubine Moker.
Piše: Esma Crnkić
Unsko-sanske novine KRAJINA,