Kako privući bubamare u svoj vrt i kako vam mogu pomoći
Privlačenje bubamara u vrt
Privlačenje bubamara jedna je od glavnih želja mnogih vrtlara iz organskog uzgoja.
Bubamare u vrtu pomoći će u uklanjanju štetnih štetočina poput lisnih uši , grinja i drugih štetnih kukaca .
Pridobiti bubamare da dođu u vaš vrt je bitno ali još važnije je da ih zadržite u svom vrtu što dulje. To možete postići nakon nekoliko jednostavnih činjenica i trikova.
One su simbol organskog uzgoja i omiljeni insekti vrtlara i farmera.
Bubamare su korisne za suzbijanje štetočina u vašem vrtu. Sposobne su pojesti do 200 do 300 lisnih uši dnevno, ali će i pojesti razne druge insekte i ličinke, uključujući i njihova jajašca, grinje i razne druge vrste insekta mekog tijela.
Bubamare su prirodni neprijatelji mnogih (za povrće) štetnih insekta, a dokazano je da jedna bubamara može tijekom života pojesti čak 5000 lisnih uši.
Cvijeće i hrana za bubamare koje ih privlači u vrtove
Prva stvar koja će vam pomoći privući bubamare u vaše dvorište je hrana. Bubamare jedu dvije stvari: štetne insekte i pelud.
Potrebno im je oboje za preživljavanje i kad ih bude u izobilju, bubamare će se sretno preseliti u vaš vrt.
Cvijeće i povrće koje privlači bubamare
Postoji još cvijeća i povrća koje privlaći bubamare a to su:
- Stolisnik
- Peršin
- Češnjak
- Anđelika
- Kim
- Komorač
- Lobularija
- Rotkvica
- Maslačak
- Uspravna petoprsta
- Iglica (Geranium)
- Metvica
Također sadnja svih biljaka koje napadaju razne uši te što veća raznolikost cvijeća osigurat će vam dolazak bubamara u vaš vrt.
Hrana za bubamare
Druga polovica privlačenja bubamara u vaš vrt je osigurati da imaju dovoljno kukaca i njihovih jajašaca za jelo. Poznati entomolog Giorgio Celli nazvao ih je lavovima u vrtu. Zato su toliko važni u biološkoj i integriranoj borbi. Iako se može činiti kontraproduktivnim, ostavljanje malo lisnih uši i drugih nametnika pomoći će u privlačenju bubamara.
Također bi bilo korisno posaditi što više različitog cvijeća i povrća jer takva bio raznolikost privlači bubamare koje su vrlo korisne te pokazatelj zdrave i očuvane prirode.
Prestanite s upotrebom pesticida i insekticida svih vrsta
Velika stvar koju možete učiniti da privučete bubamare u vrt je da eliminirate upotrebu insekticida i pesticida. Insekticidi će ubiti bubamare isto kao što će ubiti štetne bube. Stavljanje plitkih tanjura s vodom također će pomoći u privlačenju bubamara kao i korisnih guštera koji jedu štetne crvene puževe golaće.
Također možete sagraditi hotel za kukce da bubamare imaju gdje prezimiti te se tako zadržavaju u vašem vrtu.
Sad kad ste uspjeli privući bubamare u vaš vrt, treba ih i zadržati ovdje.
Prvo shvatite da će iste stvari koje radite kako biste privukle bubamarice također pomoći u zadržavanju bubamara u vašem dvorištu ili vrtu. Pobrinite se da ima hrane, skloništa i vode uvelike će učiniti da vaš vrt izgleda kao dobro mjesto za smještanje i odlaganje jajašca (što znači više bubamara).
Drugo, trebate si dati vremena, dan ili dva kako biste uvjerili bubamare da je vaš vrt dobro mjesto za život.
Kako vam bubamare pomažu u vrtu
Bubamare se hrane mnogim vrstama uši i njihovim jajašcima koje napadaju vaše biljke, te na taj način donose ravnotežu i rješavaju vas problema nametnika.
Također kao i svi korisni kukci aktivno sudjeluju u oprašivanju, što više raznih kukaca to je bolje oprašivanje te više plodova za vaše povrće i voće.
Pustite da priroda u vašem vrtu napravi ravnotežu između kukaca, životinja i biljaka. Jedino na taj način možete imati samoodrživost i zdravu okolinu.
Dopustite da se u vašem vrtu dogodi prirodna ravnoteža koja je spoj mira i predivnih trenutaka koje možete osjetiti.
Biljni rastvori u borbi protiv bolesti insekata
BILJNI RASTVOR,VRATIĆ-POVRATIĆ-
U 10 litara vode staviti 300 grama svježih ili 30 grama osušenih biljaka i kuhati 30 minuta.Zatim se masa ohladi i ocijedi.Za zimsko prskanje tečnost se upotrebljava nerazblažena,a za ljetno se razblažuje vodom u odnosu 1:3.
Ovim rastvorom biljke se štite od grinja i raznih insekata, kao i od rđe i pepelnice.
Ljeti treba dobro oprskati i biljke i zemljište ispod njih.
Piše: Saima Trako-Silajdžćić,d ipl. ing. poljoprivrede
akos.ba