U Fokusu

Kako je nastao srebreni cvijet koji govori o genocidu u Srebrenici

Srebreni cvijet Srebrenice nosi simboličnu poruku nade, nevinosti i novog početka. Cvijet ima 11 latica, a u svakoj od njih nalazi se sedam zavrtaka, što je simbol datuma obilježavanja genocida u Srebrenici, ispričao je za Faktor idejni tvorac cvijeta Mensur Bektić, a od prodaje ovog cvijeta dio novca se izdvaja za stipendiranje učenika i studenata.

Ideja o nastanku Srebrenog cvijeta Srebrenice rodila se 2011. godine kada sam se vraćao sa dženaze iz Potočara i bili su sa mnom novinari Bekim Muhtarević i Adnan Rondić. Kada smo došli u Sarajevo skrhani od boli poslije dženaze, puni emocija i tada se ukopavalo po 500-600 tabuta i poslije dženaze treba vam vremena da dođete sebi.

Ja sam bio idejni tvorac loga Muslimanskog omladinskog saveza koji je bio sličan cvijetu Srebrenice, ali samo je imao 12 latica. Onda sam napravio redizajn spomenutog loga i radio sam godinu na Srebrenom cvijetu Srebrenice. Kada sam to radio za ubijene nevine civile, onda ulazite na neki način u njihove duše i taj posao prilično teško se radi. Svi oni su preselili u mukama i taj cvijet kada se izrađuje, budi vam teška sjećanja. Kada sam napravio prvi cvijet, mislio sam da je to kraj! Međutim, u razgovoru sa svojim prijateljima oni su mi davali nove ideje šta bi trebalo uraditi sa srebreničkim cvijetom. Govorili su mi da mogu preko ovog cvijeta pokazati cijelom svijetu šta je bilo u Srebrenici, a bio je genocid.

Bila je ideja da ovaj cvijet izrađuju Majke Srebrenice pošto je to sve ručni rad i cvijet se izrađuje od tankih srebrenih niti i da majke svoje osjećaje preko svojih jagodica prenesu na žicu i ko to kupi da ga nosi kao privjesak ili broš i to stavi pored srca. Samim tim bi svako ko ima ovaj cvijet suosjećao sa majkama koje su ga napravile. Majke Srebrenice su izrazile želju da ovaj cvijet izrađuju njihovi unuci koji to žele, jer one nisu mogle zbog svojih godina i boli to raditi i na taj način dali su mi odobrenje da mogu to raditi.

Počeo sam sam izrađivati cvijet u jednoj sobici rahmetli oca u svojoj kući, gdje to i sada radim sa svojim sinom. Već sada cvijet izrađuje i unuk jedne srebreničke majke. Cvijet se radi ručno i svaki je unikat!

Onda se rodila ideja da se cvijet prodaje da bi se dio novca odvajao za stipendiranje djece u školama i na fakultetu. Predlagali su da se napravi serija Srebrenog cvijeta Srebrenice od 8.372 komada, koliko je bilo pobijeno nevinih civila u Srebrenici.

 
Zatim smo napravili i drvenu kutiju koja je specijalno dizajnirana za srebrenički cvijet. Dobili smo certifikat i napravili katalog u kojem su govorili Amor Mašović, profesor Ćazim Hadžimejlić, rahmetli Ismet Dautbašić.

Tako je nastao Srebreni cvijet Srebrenice, ali smo morali odrediti i cijenu. Odlučili smo da cijena cvijeta bude 117 eura (228 maraka). Od 2012. godine od svakog prodatog cvijeta 50 eura ide za stipendiranje učenika i studenata, a do sada smo podijelili 172 stipendije.

Srebreni cvijet Srebrenice najčešće kupuju naši ljudi koji žive u dijaspori. Imao sam par prijatelja u Austriji i s njima sam razgovarao da se pokrene ova priča oko stipendiranja djece. Javio mi se Muamer Džanković iz Austrije i rekao: “Džaba mi o tom cvijetu pričaš u Sarajevu, dođi u Austriju pa to ispričaj”. Prošle godine u vrijeme ramazana po džematima u Austriji održao sam nekoliko predavanja o Srebrenom cvijetu Srebrenice, odnosno o cilju i našoj misiji koju radimo.

Prošle i ove godine podijelili smo po 40 stipendija zahvaljujući Bošnjacima koji žive u Austriji. Do ove posjete Austriji dijelili smo godišnje 15 do 20 stipendija, povratnicima u Srebrenicu i druga mjesta u BiH.

Svaki cvijet se izrađuje tradicionalnom tehnikom filigran od čistog srebra koju moja porodica baštini duže od 400 godina. Srebro je također jedan od simbola Srebrenice jer se u tom gradu dugo eksploatisalo srebro.

Mnoge cvjetove Srebrenice poklonio sam predsjednicima i drugim ljudima u svijetu. Jedan cvijet u većem formatu poklonio sam skupa sa Majkama Srebrenice turskom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoğanu. Zatim smo cvijet poklonili Mahathiru Mohamadu, bivšem premijeru Malezije. Poklonili smo cvijet i glumici Angelini Jolie i još nekim glumcima. Od političara cvijet smo poklonili Angeli Merkel, bivšoj kancelarki Njemačke, Almi Zadić, ministrici pravde u Njemačkoj, i mnogim drugim. Joe Bidenu sam poklonio srebrenički cvijet kada je izabran za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država – ispričao je za Faktor Mensur Bektić.

akos.ba

Back to top button