Islamske teme

Bedemi Allahove zaštite: Čuvajte se pretjerivanja u dovi

Primjer toga jeste da čovjek moli Allaha, dž.š., za nešto što je nemoguće, npr. da kaže: “Allahu, učini me pečatom svih poslanika! Ili da budem bolji od Ebu Bekra, r.a., ili bolji od Omera, r.a., ili od Osmana, r.a., ili bolji od Alije, r.a.” Ovo nije dozvoljeno, i strogo je zabranjeno.

U to se ubraja i to da čovjek moli Allaha, dž.š., za nešto što mu ne pripada i što ne zaslužuje, kao što je to učinio sin od jednog ashaba, koji je zamolio Allaha, dž.š.: “Allahu, molim Te da mi podariš Bijeli dvorac na desnoj strani Dženneta.” Ashab je tada rekao svome sinu: “Sine, čuo sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kako kaže: ‘Pojavit će se ljudi od mog umeta koji će pretjerivati prilikom uzimanja abdesta i prilikom učenja dove.”’[1]

U pretjerivanje se ubraja i to da se pod svaku cijenu nastoji učiti dove u rimovanoj formi.

Malaksavanje u učenju dove i vjerovanje da se Allah, dž.š., nije odazvao Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: “Dove će vam biti uslišavane sve dok neko od vas ne požuri i kaže: molio sam ali mi dova nije uslišana.”

Bojte se Allaha, dž.š., i ne požurujte uslišavanje vaših dova. Musliman treba biti ustrajan u učenju dova, jer kod Allaha, dž.š., sve se dešava do roka određenog. Allah, dž.š., odaziva se na dove na osnovu Njegove odredbe, a može se desiti da je bolje za tebe da ti Allah, dž.š., usliša tvoje dove na ahiretu nego na ovom svijetu. Može se desiti da je Allah, dž.š., zbog te tvoje dove od tebe otklonio mnogo zla koje daleko veće od dobra koje si tražio. Ili ti je možda zbog te dove upisao veliku nagradu ili će ti se odazvati deset ili dvadeset godina kasnije. Zbog toga, nemoj požurivati, budi ustrajan i ne očajavaj jer, samo nevjernici gube nadu u Allahovu, dž.š., milost.

 

Odabrana vremena u kojima Allah, dž.š., uslišava dove

To je vrijeme nakon obavljenog namaza, posebno farz-namaza, a lijepo je učiti dove nakon proučenog Et-Tehijjatu, a prije predaje selama. Međutim, nije po sunnetu da odmah poslije predaje selama digneš ruke i učiš dove, to nije bila praksa ni Allahovog Poslanika, s.a.v.s. nego dove treba učiti prije predaje selama.

Također, lijepo je učiti dove između dva ezana, između ezana i ikameta. Nesai bilježi predanje u kojem stoji da ko prouči dovu u ovo vrijeme bit će mu primljena. Nakon proučenog ezana što više uči dove i moli Allaha, dž.š., da ti se odazove i dadne ti što želiš.

Preporučeno je što više dova učiti na sedždi. Buhari u svom Sahihu bilježi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Čovjek je najbliži svome Gospodaru dok je na sedždi, zato što više učite dove u tom momentu.” 

U drugom predanju stoji: “Jer će vam tada dova najvjerovatnije biti uslišana.” Musliman treba što više učiti dove dok je na sedždi nakon što izgovori riječi: “Subhane rabbijel-ala.”

Među odabrana vremena ubraja se i zadnja trećina noći. Buhari u svom Sahihu bilježi predanje u kojem stoji da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Naš Gospodar se u zadnjoj trećini noći spušta na dunjalučko nebo i kaže: ‘Ima li neko da traži nešto, pa da udovoljim Njegovoj molbi? Ima li neko da traži oprosta, pa da mu oprostim? Ima li neko da upućuje dove, pa da uslišam njegove dove?’”

U odabrana vremena ubraja se vrijeme poslije ikindije petkom. Petkom postoji vrijeme u kojem ako vjernik zamoli Allaha, dž.š., za neko dobro On će mu se odazvati. To vrijeme su zadnji trenuci dana poslije ikindije, a posebno odabrano vrijeme jeste dan Arefata.

 


[1]       Bilježi ga Ahmed pod brojem (16354, 16359, 20031), Ebu Davud pod brojem (96), ibn Madža pod brojem (3864). Pogledaj djelo El-Miškatu pod brojem (418).

 

Odlomak iz knjige: Bedemi Allahove zaštite
Autor: dr Adi Qarni
Knjigu možete naručiti preko linka ispod:
http://www.kelimeh.com/index.php/virtuemart/savremena-isl-misao/bedemi-allahove-zastite-detail
 
Akos.bA

 

Povezani članci

Back to top button