Adil Zulfikarpašić i Smail Balić o identitetu i mentalitetu Bošnjaka
Istaknuti bošnjački intelektualci Smail Balić i Adil Zulfikarpašić u svojim mnogobrojnim djelima isticali su posebnost bošnjačkog identiteta i mentaliteta. Posebno se u njihovim djelima ističe kritički odnos prema devijantnim pojavama u bošnjačkom društvu.
Adil Zulfikarpašić
„Svaki čovjek prema svojoj domovini ima specifičan odnos i niz raznih elemenata sačinjava njegovu ljubav. Ja bih pošao od kuće. Kuća je važan element u životu čovjeka. Obišao sam može se reći, čitav svijet, ali nisam vidio nigdje prilagođen tip kuće kao što je bosanska kuća, kuća Bošnjaka muslimana.“
„Bosna je otkad postoji multikulturalna i multireligiozna sredina. Tu diskusije nema. Od najtamnijih vremena, od desetog stoljeća pa do danas u Bosni se, za razliku od čitave Evrope, uvijek susreću različite vjere, kulture i narodi, i to je sudbina Bosne“
„Imam iskustvo iz rata, bio sam četri godine u ratu, smatram da su Bošnjaci najbolji vojnici koji postoje na Balkanu. Ako ga se uniformira i ustroji, to je hrabar vojnik, ne boji se smrti, ali nikad neće na svoju vlastitu inicijativu upasti u neko selo, pobiti i poklati.“
„Nekad Bošnjaci iznenađuju i mene samoga, jer mi očevidno taj mentalitet dovoljno ne odgovara, ta vječna spremnost da se oprosti.“
„Ja sam odgojen kao Bošnjak, sjećam se da sam jednom rekao Bosanac, otac mi je objasnio da je bosanac, bosanski poni, a čovjek je Bošnjak što je velika razlika.“
Izvor: Nadežda Gaće, Milovan Đilas- Bošnjak- Adil Zulfikarpašić
Smail Balić
„Preuzimanjem orijentalne prosvijećenosti Bošnjaci su došli u posjed svih njezinih pozitivnih i negativnih strana. Krećući se, uglavnom, po utrtim putevima, oni su ipak tu i tamo pobudili po koji novi idejni pokret, stvorili izvorna djela ili otvorili do tada nepoznate vidike“
„Svaka sevdalinka ima vlastitu melodiju, kroz koje je narod Bosne dao vrijedan izraz svog stvaralačkog muzičkog instikta. Stoga dobra interpretacija sevdalinke zahtjeva, pored lijepog glasa i razvijen osjećaj za narodnu muziku.“
„Bošnjaci su jedan od rijetkih naroda koji ima tu privilegiju da mu se kulturna historija razvijala na četiri različita jezika: bosanskom, turskom, perzijskom i arapskom, i čij su spomenici pisani na četri različita pisma: bosančicom, ćirilicom, arebicom i latinicom.“
Izvor: Smail Balić-Kultura Bošnjaka, Zagreb, 1994.
„Svojim moralnim odlikama i tjelesnom pojavom Muhammed a.s. nadmašivao je svoje savremenike. Malo je govorio, dopuštao je da drugi govore i nije ih prekidao. Iz najtežih situacija nalazio bi rješenje, ali je uprkos tome se savjetovao sa svojim prijateljima. Ovo su samo neke sitnice koje nam govore da je na ovaj način pridobio srca miliona ljudi nakon svoje smrti.“
„Pod identitetom nekog čovjeka razumijemo njegovu svojstvenost i njeno trajanje. Ona može biti tjelesne, duhovne, kulturne i vjerske prirode. Identitet nije posjed koji se ne može izgubiti zato ga treba čuvati.“
Izvor: Smail Balić- Zaboravljeni islam, Beč, 2000.
Za Akos.ba priredio: Admir Lisica