Štitnjača: Mala žlijezda koja može uzrokovati velike probleme
Štitna žlijezda ili štitnjača ima oblik leptira i nalazi se u sredini donjeg dijela vrata. Iako izgleda krhko i bezazleno i teži samo 28 grama, regulira otkucaje srca, krvni pritisak, probavni sustav, gustoću kostiju, masnoću kože, raspoloženje i misaone procese.
Ako ne proizvodi uravnoteženu količinu hormona, nanosi štetu organizmu. Njena je primarna zadaća kontrola tjelesnog metabolizma, odnosno brzine kojom stanice obavljaju svoju funkciju. Da bi kontrolirala metabolizam, štitnjača proizvodi hormone T4 tiroksin i T3 trijodtironin, koji naređuju stanicama koliko energije trebaju koristiti.
Zdrava štitnjača opskrbljuje tijelo ispravnim dozama hormona potrebnih za održavanje metaboličkih funkcija na zadovoljavajućem nivou. Kako tijelo troši hormone, štitnjača proizvodi nove. Količina hormona štitnjače u krvotoku pod kontrolom je hipofize.
LJEKARI PREPORUČUJU SVIMA STARIJIMA OD 35 GODINA DA REDOVNO KONTROLIRAJU ŠTITNJAČU JER VEĆ I MALE PROMJENE U KOLIČINI IZLUČENIH HORMONA UZROKUJU SMETNJE.
Kad hipofiza, smještena usred lubanje ispod mozga, očita manjak ili višak hormona, prilagodit će količinu svog hormona THS-a, koji upravlja proizvodnjom hormona štitnjače. Tako barem stvari funkcioniraju kod zdravog čovjeka. Ako se nivoi hormona T3 i T4 poremete, nastupaju problemi.
KAD ŠTITNJAČA “ZABUŠAVA”
Najčešći poremećaj štitnjače je njena smanjena hormonalna aktivnost, odnosno proizvodnja nedovoljne količine hormona. Ovaj poremećaj nije lako prepoznatljiv jer se njegovi simptomi preklapaju sa simptomima drugih stanja.
Najčešće su tegobe umor, tromost i pospanost veći dio dana. Prateće tegobe uključuju debljanje, napuhanost, osjetljivost na hladnoću, suhu i grubu kožu, slabu i rijetku kosu, potištenost, bezvoljnost, oslabljeno pamćenje i obilne mjesečnice. Iako ove tegobe mogu potIcati od bolesti koje nemaju veze sa štitnjačom, ako ih primijetite napravite krvne pretrage.
Hipotireoza može se javiti bilo kada u životu i ne može se izliječiti, ali se lako drži pod kontrolom hormonskom nadomjesnom terapijom. Liječi se levotiroksinom i liotironinom, sredstvima koja sadrže sintetičke hormone T4 i T3. Pažljivim nadzorom ljekar će prilagođavati doze lijekova tako da količina hormona u pacijentovom krvotoku bude kao kod pojedinca sa zdravom štitnjačom.
KAD ŠTITNJAČA RADI “PREKOVREMENO”
Na suprotnoj strani od hipotireoze je poremećaj prejakog lučenja hormona štitnjače – hipertireoza. Njeni su tipični problemi razdražljivost, napetost, smetnje spavanja, mišićna slabost, drhtanje ruku, ubrzani puls, gubitak težine i stalna glad unatoč redovnom hranjenju, osjetljivost na toplinu i oskudne mjesečnice.
Ova je boljka nešto teže lječiva od hipotireoze. U njenom je slučaju potrebno smanjiti proizvodnju hormona štitnjače. Jedna je opcija kirurško odstranjivanje štitnjače, no to se danas rijetko izvodi, osim u slučaju prisustva čvorića s potencijalno zloćudnim stanicama. Uobičajeniji je tretman lijekovima koji usporavaju proizvodnju hormona ili radioaktivnim jodom. To je tvar koja onesposobljuje štitnjaču i smanjuje njenu hormonalnu proizvodnju. Liječenje hipertireoze često dovodi do hipotireoze, koja se pak liječi opisanom hormonalnom terapijom.
REDOVNE KRVNE PRETRAGE
Liječnici preporučuju svima starijima od 35 godina da redovno kontroliraju štitnjaču jer već i male promjene u količini izlučenih hormona uzrokuju smetnje. Pacijenti visokog rizika, uključujući trudnice i one s porodičnom historijom, trebaju se testirati u ranijoj dobi. Bolesti štitnjače su hronične i neizlječive, ali ih je moguće odgovarajućim terapijama držati pod potpunom kontrolom i živjeti normalan život.
Uzroci poremećaja rada štitnjače:
Najčešći je Hašimotov tiroiditis, nasljedna bolest kod koje imunosni sustav uzrokuje upalu štitnjače i ometa lučenje hormona.
Poslijeporođajni tiroiditis pogađa između pet i 10 posto rodilja, a u pravilu se s vremenom povlači. Kod urođenog tiroiditisa, štitnjača ne radi normalno od rođenja.
Manjak joda u organizmu također može uzrokovati hipotireozu.
Najčešći uzrok hipertireoze je autoimuna Gravesova bolest, kod koje protutijela potiču štitnjaču na lučenje viška hormona.
Žene obolijevaju od hipotireoze u pet do osam puta većem postotku od muškaraca. (adiva.hr)
akos.ba