Zašto psiholozi preporučuju zapisivanje svojih misli na papir?
Iako se ponekad čini da zapisivanje vlastitih misli nema baš puno smisla, mnogi od nas su djetinjstvo proveli dijeleći svoje najskrivenije i najdublje misli s tom malom tekom – dnevnikom.
Pisanje dnevnika sa stručnog stajališta ima niz pozitivnih učinaka, smatra Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener te navodi nekoliko razloga zašto je dobro pisati dnevnik:
Zašto je pisanje dnevnika dobro?
Služi kao dobar podsjetnik za sve lijepe, obične stvari koje su nam se dogodile
Ponekada je dobro podsjetiti se svih lijepih događaja i još jednom ih proživjeti u mislima. Često kada smo tužni ili kada nam ne ide sve na ruku, zaboravljamo sve ono dobro što nam se u životu dogodilo. A ima li boljeg izvlačenja iz negativnih misli od podsjetnika na lijepe stvari i podsjećanja da će opet doći vrijeme za njih?
Pomaže u izražavanju osjećaja i prebrođavanju neugodnih trenutaka u životu
Kako je dnevnik najčešće nešto što je dostupno samo nama, omogućava nam da otvoreno izrazimo sve svoje osjećaje i bolje upoznamo sebe i svoje emocije bez ikakvih prosudbi ili osuda okoline. Naime, poznato je da neizražavanje osjećaja često dovodi do raznih posljedica a jedna od njih su i psihosomatske bolesti. Iako smatramo da neizražavanjem emocija potičemo njihovo nestajanje, to zapravo nije tako: osjećaji najčešće ne nestaju nego odlaze dublje u podsvijest odakle utječu na naš život. Stoga nije čudno što se pisanje dnevnika ponekada doživljava kao vrstom terapije.
Pokazuje nam koliko smo se zapravo tokom godina promijenili i napredovali
U većini slučajeva nismo niti svjesni koliko smo se s godinama promijenili i koliko smo toga postigli: sebi smo uglavnom uvijek isti. No kada zavirimo u dnevnik koji smo pisali prije nekoliko godina, primijetit ćemo kako smo značajno napredovali, postali sigurniji u sebe, manje opterećeni nebitnim stvarima, fleksibilniji…
Podsjeća nas na ostvarene ciljeve ali i na one željene koje još uvijek stignemo ostvariti
Vjerujem da je svako od nas nekada u životu imao ciljeve: završiti fakultet, kupiti auto, napredovati na poslu, otvoriti svoju firmu… Ako nam je nešto bilo dovoljno važno, sigurno smo to i ostvarili. Dnevnik je dobar podsjetnik na uspjeh i dobar motivator da i dalje težimo ostvarenju svojih ciljeva: jer ako smo nešto postigli, ko kaže da ne možemo još toga postići? Nikada nije kasno!
Između ostalog dnevnik nam može pomoći i kod izgradnje samopouzdanja.
Svaki put kada se osjećamo loše, možemo pribjeći sljedećem:
- Napišite sebi pismo koje će početi s „Draga/i ja“ u kojemu ćete se nahvaliti za sve dobro što ste učinili za sebe i za druge, za sve što ste postigli…
- Napišite popis svojih karakteristika koje volite (sve što vam padne na pamet)
- Svaki dan na papir zabilježite barem tri dobre stvari koje su vam se dogodile u danu
Na ovaj način vježbamo svoj mozak da se usmjerava na pozitivno (kod sebe i drugih) što svakako utječe na naše stanje i odnos prema sebi.
U svakom slučaju, iako pisanje dnevnika može služiti kao svojevrsna terapija, uvijek treba imati na umu da je osjećaje potrebno izraziti, a ne samo oblikovati u mislima. Stoga, najbolji način da sebi pomognemo jest da uzmemo papir i olovku u ruke, izrazimo sve što nam je na duši a potom zatražimo podršku i zagrljaj bliske osobe.
Ana Abrahamsberg/Moje zdravlje