Skoro sve biljke koje možemo nabrati u našoj bašći,mogu biti korisno upotrijebljene.Njihovom njegovanjem i odvajanjem prostora gdje će one nesmetano rasti možemo stvoriti najmirisniji kutak u bašći.
Danas se o ljekovitim svojstvima samoniklih biljaka može mnogo pričati u popularnoj i stručnoj literaturi,ali je malo onih pravih poznavalaca tih bića čudesnih svojstava.
Formiranjem lijehe ili kutka za ljekovite i začinske biljke možemo puno naučiti,a kasnije podučiti i druge.
Mnoge biljke siju se između redova povrća štiteći ih od gljivičnih oboljenja i štetočina.Sijanjem i sađenjem tih biljaka u našoj bašći biće nam dostupne za pripremanje ljekovitih i osvježavajućih čajeva,a takođe i za povrće.
Šetajući po okolini,mnoge biljke možemo izvaditi i presaditi u bašću.Druge ćemo posijati,a kasnije će one same brinuti o svom opstanku.Ono što ovo bilje traži je puno svjetlosti i topline,a u jesen i zimu pažnja koju im ukazujemo biće nam višestruko vraćena osušenim mirisnim vezicama koje ćemo u dugim hladnim zimskim danima trošiti.
Osušene ljekovite i začinske biljke mogu biti lijep poklon vašim prijateljima koji će se sigurno obradovati znajući sa koliko pažnje ste ih gajili.
Danas Vam predstavljam dvije takve biljke:
ANIS
Anis je začin dobijen od osušenog ploda biljke anis(Pimpinella anisum) iz porodice štitarki.U kulinarstvu se najviše upotrebljava kao začin za kolače,umake i sosove,a u industriji za pravljenje kolača i slatkiša.
U narodnoj medicini se koristi za ublažavanje želučanih tegoba.
Anis je jednogodišnja biljka i sije se u proljeće.Cvjeta malim bijelim cvjetićima.Bere se po oblačnom danu ili za vrijeme jutarnje rose kako plodovi ne bi poispadali.Prosušenu biljku treba otresti.
BOKVICA
Bokvica(Plantago L.) je široko rasprostranjena biljka.Raste pored puteva,u bašćama,na livadama i pašnjacima.Od dvadesetak vrsta,koje kod nas rastu,u ljekovite svrhe se koriste ženska,muška i srednja bokvica.
Primjenjuje se kod upala kože i sluzokože,pomaže kod iskašljavanja sluzi i povoljno djeluje na organe za varenje.
za akos.ba piše: Saima Trako-Silajdžić
Telefon:061 469 971
E-mail:olea.visoko@hotmail.com