Srebrenica 30

Tri decenije od zločina u Trnovu: Sjećanje, bol i izostanak pravde

Na Godinjskim barama kod Trnova, jučer je obilježena 30. godišnjica stravičnog zločina u kojem su pripadnici srpske paravojne jedinice “Škorpioni” brutalno ubili šest mladih Bošnjaka iz Srebrenice. Na tom mjestu, gdje još uvijek ne postoji ni spomen-obilježje, okupili su se članovi porodica žrtava, preživjeli Srebreničani, mještani i predstavnici Organizacionog odbora za obilježavanje genocida.

U julu 1995. godine, nekoliko dana nakon pada Srebrenice, životi su prekinuti Azmiru Alispahiću (16), Safetu Fejziću (17), Dini Salihoviću (18), Jusufu Deliću (25), Smailu Ibrahimoviću (35) i Sidiku Salkiću (36). Ovaj zločin je snimljen kamerom i postao je jedan od najpotresnijih dokaza brutalnosti tokom suđenja Slobodanu Miloševiću u Hagu.

Na snimku koji je obišao svijet vide se vezani mladići koje pripadnici “Škorpiona” izvode iz kamiona, odvode ih u šumu, vrijeđaju i potom hladnokrvno strijeljaju. Četvorica su ubijena s leđa, dok su preostala dvojica primorana da prenesu tijela ubijenih prije nego su i sami likvidirani.

“Brata nisam prepoznao od batina”

Sevdalija Delić, brat ubijenog Jusufa Delića, prisjetio se trenutka kada je identifikovao brata. Njegove riječi najbolje opisuju razmjere okrutnosti:

– Nisam ga prepoznao. Bio je prebijen do neprepoznatljivosti. DNK analiza i košulja koju je nosio pomogli su u identifikaciji – kazao je Delić, dodavši da je zločin počinjen “pod kapom UN-a”, uz gorak zaključak da je međunarodna zajednica Srebrenicu prešutno izložila masakru.

“Zločinci su ohrabreni, pravda je zakazala”

Munira Subašić, predsjednica udruženja Majke enklave Srebrenica i Žepa, poručila je da se za tri decenije ništa suštinski nije promijenilo.

– Nema pokajanja, nema izvinjenja. Ratni zločinci se slave, genocid se negira. Ako svijet nije naučio ništa iz Srebrenice, onda nije ni iz holokausta – rekla je Subašić, upozorivši da se isti obrasci nasilja i šutnje ponavljaju danas u Ukrajini, Palestini i širom svijeta.

Na pitanje zašto na Godinjskim barama još nema spomen-obilježja, odgovorila je kratko i jasno – “kriva je politika”.

Presude koje ne zatvaraju rane

Za ovaj zločin, Viši sud u Beogradu je 2007. osudio četvoricu “Škorpiona” na ukupno 53 godine zatvora. U Hrvatskoj su dvojica pripadnika iste jedinice također osuđena na po 15 godina. Međunarodni sud u Hagu je 2023. godine izrekao presude bivšim čelnicima srbijanske Službe državne bezbjednosti, Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, priznavši njihovo saučesništvo u ubistvima kod Trnova.

Ipak, za porodice žrtava i one koji pamte, ni pravosnažne presude ni zvanični protokoli ne mogu zamijeniti osjećaj gubitka i nepravde. Na Godinjskim barama, gdje je prije 30 godina ugašeno šest mladih života, danas još uvijek nema spomenika. Ali ima sjećanja – i ono ne jenjava.
Akos.ba

Povezani članci

Back to top button