Stolica za ljuljanje
Autor: Danijela Stare
Već stotinama godina ljudi nalaze zadovoljstvo u tome da sjede u stolici za ljuljanje, njišući se blago naprijed i nazad, uživajući u umirujućem efektu koje to ljuljanje ima na njih.
Uvijek popularna
Popularnost stolice za ljuljanje neprestano raste od momenta kada se prvi put pojavila. Ne zna se tačno ko ju je izumio. Neki izvori tvrde da je njen izumitelj niko drugi nego Benjamin Franklin, ali za to ne postoje nikakvi pisani dokazi. Iako se u Evropi najvjerovatnije pojavila još u 15. vijeku, postaje popularna tek u 18. vijeku u Americi, uglavnom kao baštenski komad namještaja.
Prve stolice za ljuljanje bile su sasvim proste – sasvim obične sa četiri noge na koje su pričvršćene savijene šipke. Izrađivale su se ručno, uglavnom od tikovine, kedra, pruća ili hrasta. Međutim zahvaljujući udobnosti i relaksirajućem učinku koji su pružale, njihov dizajn se razvijao.
Vrlo brzo stiču popularnost među višom klasom te postaju i statusni simbol.
Namjena i materijali za izradu
Stolice za ljuljanje možete držati u kući, na terasi ili u bašti. Mnoštvo oblika i materijala od kojih se prave garantuju da svako može pronaći savršenu stolicu samo za sebe.
Stolica za ljuljanje savršena je i za dječije sobe. Pruža mogućnost majkama da sjedeći u njoj, uljuljkuju bebe u san ili ih hrane te da se relaksiraju dok čitaju dječici priče za laku noć.
Pored klasičnih drvenih stolica danas se za njihovu izradu koriste i drugi materijali kao što su plastika, metal ili aluminij. Takve stolice su veoma praktične za vanjsku upotrebu jer vremenske (ne)prilike ne utiču na njih.
Također, upotreba savremenih materijala za proizvodnju dozvoljava veće mogućnosti u domenu dizajna stolice te se danas ove „ljuljajuće dame“ mogu pronaći u mnogo različitih oblika.
Otklanja zdravstvene tegobe
Ova stolica predstavlja blagodat za umornu i bolnu kičmu. U tom kontekstu ističe se takozvana „Stolica nulte gravitacije“ nastala kao produkt nastojanja da proizvede savršenu stolicu za astronaute. Dok sjedite u ovoj stolici i prkosite gravitaciji tako što su vam noge u višem položaju od srca, vaša kičma se odmara u neutralnom položaju što potiče bolju cirkulaciju.
Izvor:enterijer.ba