Stari grad Ulcinj, spomenik od neprocjenjivog značaja nominiran na UNESCO-ovu listu svjetske baštine
Prema dostupnim podacima, riječ je o antičkom gradu sa slikovitim srednjovjekovnim, uskim i krivudavim ulicama, gusto zbijenim dvospratnim i trospratnim kamenim kućama i sa dekorativnim elementima renesansnog i baroknog stila, te nizom veoma vrijednih građevina iz Osmanskog perioda. Najstariji ostaci bedema grada potiču iz ilirskog perioda
Ulcinjski Stari grad nalik je mnogim drugim srednjevjekovnim gradovima na crnogorskom primorju. Stari grad u Ulcinju je jedna od najstarijih arhitektonsko-urbanističkih cjelina na Jadranu.
Kada turisti dođu u Ulcinj, nezaobilazno mjesto za posjetu svakako je Stari grad.
– Bedemi grada potiču iz ilirskog perioda
Prema dostupnim podacima, riječ je o antičkom gradu sa slikovitim srednjovjekovnim, uskim i krivudavim ulicama, gusto zbijenim dvospratnim i trospratnim kamenim kućama i sa dekorativnim elementima renesansnog i baroknog stila, te nizom veoma vrijednih građevina iz Osmanskog perioda. Najstariji ostaci bedema grada potiču iz ilirskog perioda.
Ismet Karamanaga, predsjednik Društva prijatelja i poštovalaca Starog grada, u razgovoru za Anadolu Agency (AA) rekao je kako smatra da turisti koji dođu u Ulcinj, imaju šta da posjete i vide u Starom gradu. Karamanaga ističe da Stari grad oživljava, da ima puno gradnje i da je spreman za turističku sezonu, sa svojim otvorenim kapijama.
“Turisti kada dođu u Stari grad mogu ući kroz dvije kapije, ulaz je besplatan. Može se posjetiti muzej, zatim tu su prelijepi objekti poput crkve i džamije, kula Balšića, stari Ilirski zid. Ima mnogo šta da se vidi. Osim toga postoji dio gdje se nalaze restorani, kafane, kao i kuće koje se izdaju“, kaže Karamanaga.
Na gornjem, najvišem platou u Starom gradu uzdiže se Citadela sa kulom, koja dominira ne samo Starim gradom, već čitavom okolinom. Tradicija je pripisuje posljednjim Balšićima, čija je prijestonica Ulcinj bio krajem 14. i početkom 15. vijeka. Ona nesumnjivo predstavlja jedan od najreprezentativnijih objekata srednjovjekovnog graditeljstva u Crnoj Gori. Sada uglavnom služi kao galerija ili prostor gdje se održavaju pjesničke večeri.
Stari grad sa svojim bedemima, Citadelom, sklopom uličnih mreža, pijacama i trgovima, pojedinim blokovima kuća i vrijednim arhitektonskim objektima, a naročito gradskim pejzažom, predstavlja kulturno-istorijski spomenik od neprocjenjivog značaja.
– Nominovan za UNESCO
Crnogorska Vlada usvojila je krajem januara ove godine informaciju o realizaciji projekta nominacije venecijanskih odbrambenih tvrđava iz 15. i 16. vijeka za za upis na listu svjetske kulturne baštine UNESCO-a. Na ovom spisku je i Stari grad u Ulcinju, kao područje od izuzetnog značaja.
Predsjednik Društva prijatelja i poštovalaca Starog grada Ismet Karamanaga nije zadovoljan angažovanjem nadležnih kada je u pitanju briga za Stari grad Ulcinj.
“Ništa se ne investira i nismo zadovoljni, posebno kada je u pitanju država. Za razliku od starih gradova u Kotoru i Budvi, mi smo mnogo zaostali kada su investicije u pitanju. Ali mi pozitivno razmišljamo, nadamo se revitalizaciji infrastrukture, očekujemo novu kaldrmu. Očekujemo obnovu infrastrukture koja je izgrađena nakon zemljotresa 1979. godine“, kazao je Karamanaga.
Akos.ba