Sarajevska promocija knjige priča iz ratnog djetinjstva “Telegrami za Angela Palmerasa”
Sarajevsku promociju knjige priča iz ratnog djetinjstva “Telegrami za Angela Palmerasa” organizuje AKOS u saradnji s Općinom Novi Grad Sarajevo.
Posebnost ove promocije jeste u tome što će o knjizi govoriti haški svjedok u slučaju “Prlić i ostali”, dr. Fahrudin Rzvanbegović, koji je i lično sudionik događaja koji se u knjizi spominju. Zatim, s nama će biti i dr. Sanjin Kodrić, književni historičar i teoretičar, a imat ćemo priliku čuti i profesora bosanskog jezika i književnosti, kolegu Hadžema Hajdarevića, koji će se publici obratiti kao književnik, prepoznatljivi baštinik naše književne produkcije.
Promocijom moderira i dijelove iz knjige interpretira Meadin Mrndžić.
Dobro nam došli.
OPIS KNJIGE
Knjiga priča iz ratnog djetinjstva Telegrami za Angela Palmerasa, nastaje tako što se autor (na početku prošlog rata u BiH desetogodišnji dječak iz Stoca, danas odrastao čovjek) koji sedamnaest godina nakon rata iznova uspostavlja kontakt s umproforcem španskog Ifora (koji je u ratu boravio u BiH kao akter u mirovnoj misiji) odlučuje zapisati svoja ratna sjećanja koja sadrže opis stradanja u logorima za civile te u koncentracionim logorima za vojno sposobne muškarce, i još mnogo toga iz vremena proteklog rata u BiH, Mostaru i okolini, u periodu između 1992. i 1995. godine. Dokumentarna proza ispričana kroz poetiku svjedočenja, ratna hronika jedne porodice, lično svjedočenje kojem su svjedoci i vinovnici na hiljade drugih porodica, to su opća obilježja ove knjige.
Umproforac Angel Palmeras je pomagao stradalnicima kojima je u ratu ostavio pismo s njegovom kućnom adresom u Španiji. Tadašnja ratna djeca čuvaju pismo i ratne fotografije sve do današnjih dana kada uspijevaju uspostaviti kontakt s Angelom koji im priča o svojim sjećanjima na rat. Cijela ova priča je unkoporirana u djelo „Telegrami za Angela Palmerasa“ (Priče iz ratnog djetinjstva) koja se pojavila u izdavaštvu Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, tik pred najavljenu presudu Haškoj šestorci za zločine Hrvatske i tzv. Herceg-Bosne u proteklom ratu u BiH.
Sve u knjizi je autentično, uključujući i lično ime i prezime iz naslova, te naslovnu fotografiju na knjizi.
Knjiga je ujedno pisana na bosanskom i engleskom jeziku.
IZDAVAČ
Univerzitet u Sarajevu, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava
KRATKA BIOGRAFIJA AUTORA
Jasmin Hodžić je rođen u Stocu, 9. marta 1984. godine. Uslijed ratnog vihora, osnovnu školu završio je u na pet različitih mjesta, u pet škola. Nakon završenog prvog razreda u Stocu, školovanje nastavlja u Jablanici, Blagaju, Gnojnicama i Bijelom Polju kod Mostara. U Mostaru završava srednju Elektrotehničku školu. Nakon završenog Fakulteta humanističkih nauka na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ u Mostaru postaje profesor bosanskog jezika i književnosti, zatim magistar, i u konačnici, doktor humanističkih nauka iz područja lingvistike. Objavio je knjigu Ogledi iz lingvistike i filologije. Danas radi kao naučni saradnik na Institutu za jezik Univerziteta u Sarajevu.
Akos.ba