ROSE K leće – najpropisivanije kontaktne leće za keratokonus u svijetu i u Poliklinici Svjetlost
Keratokonus je bolest kod koje je rožnica oka značajno oslabljena zbog čega dolazi do nepravilnog izbočivanja rožnice „prema naprijed“. U uznapredovalim slučajevima moguće je primijetiti oblik konusa i golim okom.
Rožnica (cornea) je površinski omotač oka. To je providni dio oka, oblika polulopte. Rožnica ustvari predstavlja prozor u oku koji omogućava da svjetlosni zraci ulaze u unutrašnjost oka. To je mjesto gdje svjetlosni zraci počinju svoj put u oko. Nepravilnosti rožnice ozbiljno utječu na način na koji vidimo svijet i otežavaju radnje kao što su vožnja, čitanje knjiga ili gledanje TV-a.
Ovu bolest važno je otkriti u što ranijoj fazi zbog čega je potrebno javiti se na pregled vida ukoliko primjetite sljedeće simptome:
• slabljenje vida na jednom oku (bolest zahvata oba oka, ali je često jedno oko više zahvaćeno od drugog)
• pojava duplih slika samo na jednom oku
• predmeti su izobličeni i pri pogledu na daljinu i blizinu
• jaka svjetla, posebno u noći, pretvaraju se u krugove…
Posljednjih godina primjećen je porast učestalosti keratokonusa u svijetu što se prvenstveno pripisuje novim dijagnostičkim metodama i aparatima.
Kada se keratokonus javlja?
Javlja se kod djece i omladine. Najčešće napada tinejdžere i ima tedenciju ka muškom polu. Prosječna starost pojave kera¬tokonusa je 16 godina, a najrani¬je zabilježen slučaj je 6 godina. Što kera¬tokonus ranije krene, imat će bržu progresiju. Poslije četrdesete godine se rijetko javlja.
Koji su uzroci keratokonusa?
Tačni uzroci keratokonusa su nepoznati. Postoje mnoge teori¬je zasnovane na istraživanju. Međutim, nijedna od teorija ne objašnjava sve i uzrok može biti jedna nepravilnost, ali i kombi¬nacija više nepravilnosti.Vjeruje se da genetika, okruženje, alergije, stres i endokrini sistem imaju ulogu u pojavi keratoko¬nusa.
Faze keratokonusa
Keratokonus prolazi kroz četiri faze:
• U prvoj fazi se javlja miopski astigmatizam (dioptrija u minus cilindrima), gdje se vid može donekle korigovati naočalama. U većini slučajeva bolest ostaje neotkrivena.
• U drugoj fazi dolazi do rasta dioptrije, naročito astigmatizma (stalno raste dioptrija u minus cilindrima). Naočalama se ne postiže dobra vidna oštrina. Tada se prelazi na tvrde gas-propusne (RGP) kon¬taktne leće, kojima se postiže bolji vid.
• U trećoj fazi, kad bolest još više napreduje, standardne RGP leće postaju nekomforne, ne mogu se nositi čitav dan, lako ispadaju iz oka. Tada se vid koriguje specijalnim RGP lećama (ROSE K LEĆE), koje se mogu odrediti samo uz pomoć kornealnog topografa.
• Četvrtu fazu karakteriše stvaranje ožiljaka u najistan¬jenijem dijelu rožnice, koji dodatno ometa vid. Rožnica je vrlo tanka i ispupčena, leća ispada iz oka pri treptanju. Tada se mora razmišljati o transplataciji rožnice.
Kako se dijagnosticira keratokonus?
Dijagnozu postavlja oftalmolog na detaljnom pregledu oka. Rano otkrivanje keratokonusa je teško, ali pomoću savremenih uređaja možemo sa sigurnošću utvrditi i najraniji stadijum. Relativno je lako dijagnostiko¬vati umjereni, ili uznapredovali keratokonus.
Dijagnoza keratokonusa u ranom stadijumu, pri početku bolesti je teža. Često, pacijenti s keratokonusom mijenjaju vidna pomagala, odnosno dioptriju, u vrlo kratkom periodu i nijedno od njih ne pruža zadovoljavajuću vidnu oštrinu.
Dijagnoza se može postaviti nekom od sljedećih metoda:
• Retinoskopija (posmatranje mrežnice)
• Direktna oftalmoskopija
• Keratometrija (mjerenje zakriv¬ljenosti rožnice), topografije rožnice
• Pregled biomikroskopom
Stanjenje rožnice i pojava ožiljaka karakteristika su ove bolesti. Ožiljci se obično uočavaju kasnije kad nastanu pukotine na rožnici.
Uz pomoć Rose K leća do dobrog vida
Iako je u posljednjih 10 godina ostvaren veliki napredak u sprečavanju progresije keratokonusa, prvenstveno uz pomoć tzv. “crosslinking” postupka kojim je moguće rožnicu učiniti 4 puta čvršćom, tvrde RGP kontaktne leće su i dalje najbolji način ispravljanja vida kod ove očne bolesti. Ipak, ove leće zahtijevaju posebnu tehniku „fitting-a“ (odabira idealne leće), prvenstveno zbog nepravilnog oblika rožnice koji je različit od slučaja do slučaja. Idealna kontaktna leća trebalo bi da slijediti oblik rožnice i da bude dovoljno odignuta na rubu kako bi lagano klizila po njezinoj površini.
Ovo načelo bilo je osnova za nastanak ROSE K leća, najpropisivanijih kontaktnih leće za keratokonus u svijetu. Dostupne su u 88 zemalja, a dosada ih je u fabrikama širom svijeta proizvedeno više od 900 000. Njihov izumitelj Novozelanđanin Paul Rose napravio je spoj stotina različitih zakrivljenosti u svega nekoliko ključnih parametara koji omogućuju jednostavan i uspješan fitting ovih leća kod keratokonusa i nepravilnih rožnica. Tvrde plinopropusne ROSE K2 leće su lakše, udobnije, imaju manju mogućnost neželjenog rasipanja svjetlosti te bolju vidnu oštrinu.
Vodeći svjetski stručnjak i dizajner kontaktnih leća Paul Rose je do sada nagrađivan brojnim nagradama, poput nagrade američkog udruženja proizvođača kontaktnih leća za dizajn Rose K i Tehnološke nagrade evropskog udruženja proizvođača kontaktnih leća za rad u području dizajna leća za nepravilne rožnice.
Koji su glavni razlozi za to da su Rose K2 leće najčešće propisivane keratokonus leće na svijetu?
Razlog broj jedan vjerovatno je jednostavnost primjene. Drugo, njihov dizajn je poprilično unikatan jer nudi različite odignutosti ruba kojima se kontroliše periferno prilijeganje leće. Time se pojednostavljuje najvažniji dio fittinga. Centralno prijanjanje leće nije toliko važno kao što je to slučaj s rubnim dijelom što je jako važno.
Rose K leće su najbolji načina za ispravljanje vida pacijenata s keratokonusom, sprečavaju gubitak vida i napredovanje keratokonusa.
Dobro propisane Rose K leće mogu usporiti napredovanje keratokonusa i dati najbolji kvalitet vida u datim okolnostima. Upoređivani su slučajevi ljudi koji su nosili leće i onih koji ih nisu nosili i uočena je razlika u brzini progresije bolesti. Smanjen je broj nastanka ožiljaka na rožnici koji onemogućuju centralni vid čime je i smanjen broj transplantacija rožnice.
Želim poručiti pacijentima s keratokonusom da ako nisu zadovoljni svojim lećama, potraže stručnjaka za nepravilne rožnice i konsultiraju ga prije nego što dođu u situaciju da moraju ići na transplantaciju rožnice
Doktori iz Poliklinike Svjetlost u Sarajevu prošli su neophodne edukacije i usavršavanja za određivanje Rose K leće u inostranstvu i spremni su pomoći pacijentima sa ovom rijetkom bolešću u smislu pregleda i nabavljanja Rose K leća.
Autor: Dr. med. Grišević Senad
Specijalista za očne bolesti
Poliklinika Svjetlost Sarajevo
Informišite se detaljnije u Klinici Svjetlost Sarajevo putem kontakt telefona broj 033 762 777 ili putem e-maila: info@svjetlost-sarajevo.ba
Akos.ba