Književni kutak

Roman “Prokletstvo mira” Kerima Sefera maturanta Elči Ibrahim-pašine medrese

Za veoma kratko vrijeme, Prokletstvo mira je dobilo svoje obličje, mjeseci rada su posvjedočili samoj poruci knjige i konotacijama koje se u njoj nalaze. Prije svega, ljubav je začin svakog rada, jer rad ne opstaje bez volje i istinske požrtvovanosti. Svi ostali činioci jedne takve smjese dolazili su s vremenom, jer, vrijeme je kreator svih promjena, ako se s te strane svako postignuće može posmatrati. Nijedan pisac svoj još neutabani put nije mogao svrstati u red onih inspirativnih i posve bezbolnih koraka ka ostvarenjima vlastitih ciljeva. Naprotiv, trnovit je put do trenutka kada sve vizije postaju lako vidljive i ostvarive. Mnoga iskušenja testiraju snagu takve ličnosti pa kažemo da su i oni koji pišu potencijalni kreatori promjene ili revolucionarne glave čije ideje mogu zvučati univerzalno i na kraju, prihvaćeno.

Čovjekova misao evoluira i vremenom se promjene posmatraju iz drugačijih i živopisnijih uglova. Kao i svako djelo koje je prethodno moralo biti konceptualno osmišljeno, tako se i naša spremnost na kontinuiran rad poistovjećuje sa svim adutima uspjeha. Jedna od vodilja koju plasira tematika ovog djela jeste da slika realnosti neće izblijediti niti u fantaziji, bez obzira o kakvom obliku mašte se radi. S tim polazištem, stvarnost je uzeta kao glavna konstrukcija, osovina djela na kojoj se sve zapravo zasniva. Čovjek je biće razuma, te stoga je bitno osmisliti način na koji će njegova misao ostvariti proizvoljan odnos prema okvirima vremena i prostora.

U romanu Prokletstvo mira, svaka persona ima tendenciju da otkrije svoja promišljanja, da se pozabavi kritičkim osvrtom doživljenog svijeta i da ostavi svoje analitičke tragove u vremenu i prostoru. Pod represijom zajednice, svjesni su značaja izgovorene riječi koja na kraju oblikuje njihov stav prema ideologijama po kojima današnje društvo funkcionira. S druge strane, biti ograničen u kontekstu odbrane vlastitih ubjeđenja znači i biti pod prismotrom, pod kontrolom unutrašnje savjesti koja se u suštinskoj prirodi nalazi u čovjeku.

O čemu se zapravo radi?

Lijep i sunčan dan. Stara dvospratnica na jugu Londona se iznenadno obrušava. Događaj koji je nesumnjivo izazvan pukom slučajnošću biva uvertira u prikrivenu aferu između BBC-jevih novinara s jedne, i kustosa londonskih muzeja i arhitekata s druge strane. Nedugo nakon neočekivanog incidenta pokreće se lavina osuđujućih i krajnje sumnjivih rasprava u koje se umiješaju i organi političke scene. No, cijela priča dobiva drugačiju boju. William Clayton, šef arhitektonske organizacije (koja se između ostalog bavi i procjenom i uzrocima nastale štete na građevinskim objektima) sa svojim timom sprovodi istraživanje ne bi li došao do valjanih uzroka iznenadnog obrušavanja poslovnice putne agencije „Holdsworth Travelling“ i time zaustavi trenutno pokrenuti verbalni rat koji se odvija u javnosti. Njegov tim izvršava temeljitu analizu i saznaje kako je zgrada iza sebe ostavila dug životni vijek i riznicu tajanstvenih uspomena. Ono što pronalazi članica organizacije, Annie Stanford, otkriva tajni prolaz u tajanstvena prostranstva. Čudan san u kojoj joj misteriozan i dubok glas govori kako je duh pravde oslobođen i kako svijet čeka da bude spašen dovodi je u stanje šoka nakon čega završava u bolnici. Nedugo nakon oporavka, na njen zahtjev i na ponovno dozivanje istog glasa, tročlani tim odlazi na ruševine. Iz tajanstvenog kovčega pojavljuje se čovjek izrazito bijele odjeće i duge sijede brade nakon čega odlaze u sjedište dimenzijskog svijeta, prijestolnicu Kataniju u kojoj vladaju zakoni pravde i u kojoj magija dobiva drugačiji smisao. Ubrzo saznaju kako je sudbina za njih već odabrala put koji će ih odvesti u nezapamćene borbe u kojima su glavni borbenici sile svjetla i tame. Svjesni date im uloge heroja i spasitelja čovječanstva odlaze u prošlost ne bi li pronašli tri ploče, simbole snage čarobnog svijeta, na kojima su ispisane tri riječi krivim redoslijedom na latinskom jeziku. Na njima je da otkriju tražene riječi u zamršenoj mozgalici. Ukoliko ih pronađu, snage zla pod vođstvom zloglasnog Daewona će zauvijek nestati. Samim tim će promijeniti tok ljudske historije nakon čega će, pored heroja postati i kreatori novijeg i do tada neviđenog nastanka civilizacije kakvu poznajemo. Ukoliko ne uspiju izvršiti datu im misiju, svijet će biti osuđen na patnju dok će mrak zauvijek zavladati obuzimajući ljudska srca i umove. Nikada teži zadatak pao je na leđa običnih ljudi. Hoće li biti dovoljno jaki da se suoče sa svojim strahovima? Hoće li svijet biti spašen?

Šta kažu recenzenti?

„U Elči Ibrahim-pašinoj medresi u Travniku je stasao jedan takav profil, maturant Kerim Sefer koji napisa Prokletstvo mira, roman savremenog trenutka, aktuelan i originalan u prikazu teme, likova i ideje, poststrukturalistički, naučno-fantastični… U Sefera naviru riječi kao pomahnitale, jezik je bogat i živopisan, a rečenice se plahovito razlijevaju, nekad rečenica toliko neobuzdana da se otima strogim pravilima gramatike, poput selimovićevske.“ – mr. Nermin Šušić

„Fantazija i stvarnost, je dakle središnje mjesto ovog romana ali i sredstvo kojim Sefer majstorski opisuje globalističke i ekonomske ideologije, koje iza svojih univerzalističkih ideja ne kriju ništa drugo nego imperijalizam i goli ekonomski interes. Također, slikajući psihološka stanja svojih likova on vješto demaskira i mehanizme moderne kulture i na njenim osnovama uspostavlja komunikaciju sa vremenom, čovjekom, prostorom i zloupotrebom našeg postojanja.“ – mr. Emina Bojić

Za Akos.ba piše: Kerim Safer

 

Povezani članci