Regionalni projekat: Mladi osmislili aplikaciju za ostavljanje napojnica
Nova aplikacija TipKing, koju je u potpunosti konceptualno i tehnološki razvio OneLife Rally, slovenačko-hrvatsko preduzeće, i Ankora, digitalna agencija iz Bosne i Hercegovine, omogućava bezgotovinske i beskontaktne napojnice.
– Napojnice su i ostati će dio našeg svakodnevnog života. Naime, one su opipljiv i vidljiv simbol toga da cijenimo usluge, dio su kulture i znak poštovanja, naglašavaju osnivači TipKinga, izvještava Telegraf Biznis.
Iza novog tehnološkog rješenja stoje Nik Papič iz Slovenije i Nermin Hadžić iz BiH sa svojim timovima.
– Na putu sam skoro 300 dana godišnje, jednostavno nemam vremena svaki put mijenjati novac i u lokalnu valutu. Tako sam se često našao u neugodnoj situaciji kada nisam mogao da platim napojnicu u restoranima, salonima masaže, frizerskim i kozmetičkim salonima. To je bio povod za TipKing. Prilikom plaćanja se kunem u tehnološku sigurnost i jednostavnost. To su ujedno i temelji našeg rješenja. Osim toga, smatram da je naša misija da mladima vratimo nadu i povjerenje u našu regiju. Jednostavno je vrijeme da Balkan napravi mentalni pomak. Treba da izvozimo, a ne uvozimo, inspirisati druge, a ne da nas drugi ””pokreću””. Balkan je novi “cool””, rekao je Nik Papič, inače takođe suosnivač OneLife Rallya, prvog svjetskog otvorenog rally formata.
Inače, aplikacija će omogućiti napojnice i muzičarima koji zabavljaju goste u restoranu ili svatove na vjenčanju.
– Poslije više od 10 godina iskustva i rada na razvoju više od 30 uspješnih startup-ova, uvidio sam da je ova vrsta povezivanja društvenog i finansijskog biznis segmenta skoro jedinstvena na tržištu. Nijedan solution-provider, ni banke ni drugi provajderi finansijskih usluga, nisu uspješno riješili ovaj problem i pružili adekvatnu uslugu koja bi ponudila jedno ovakvo rješenje, dodaje Nermin Hadžić, direktor agencije Ankora, koji je bio uključen u više od 30 uspješnih startup-ova.
TipKing takođe djeluje na principu transparentnosti u vlastitom finansiranju. Od svakog transfera dobiju 4 posto.
Akos.ba