Poučne priče

Priča iz Gaze koju morate pročitati: Ili ćemo ostati zajedno ili ćemo napustiti ovaj svijet zajedno

Izraelska vojska je danas bombardirala bolnicu u gusto naseljenoj Šudža’ijja četvrti u istočnoj Gazzi.

Direktor el-Va’afa bolnice, dr. Bessam el-Aši, kaže: „Izraelska artiljerija stacionirana na istočnoj granici Gazze bombardovala je treći i četvrti sprat bolnice što je dovelo do oštećenja zgrade i panike među pacijentima i osobljem“. On napominje da nije bilo žrtava ni povrijeđenih.

Basman Alashi, director of the al-Wa'afa rehabilitation hospital near Gaza City.

Dr. Bessam el-Aši

Jučer je izraelska vojska tri puta kontaktirala bolnicu el-Va’afa navodeći da se moraju evakuirati do jutra jer izraelska avijacija namjerava intenzivirati svoje zračne udare.

Direktor dr. Bessam el-Aši navodi da se  14 pacijenata nalazi u zgradi, od kojih je većina paralizirana ili u komi te nisu u stanju da budu premješteni. Kako doktor el-Aši navodi ‘čak i da su u stanju, nema mjesta gdje ih možemo premjestiti’.

„Nema sigurnog mjesta u Gazzi! Ako nisi siguran u bolnici, pa gdje onda možeš biti? Ne možemo ostaviti naše pacijente, oni su bespomoćni. Oni se ne mogu pomjerati, ne mogu hodati, ne mogu jesti, ne mogu se sami počešati po glavi“, kaže on.

“Njeno ime je Hiba Kalli, ima 85 godina. Svaki put kada bomba eksplodira, ona se prisjeća svih ratova koje je preživjela. Možete vidjeti paniku na njenom licu. Kada je držim za ruku, ona neće da je pusti i mrmlja ‘molim te, nemoj me ostaviti, molim te, ne ostavljaj me“. Neću napustiti svoje pacijente. Ili ćemo ostati zajedno ili ćemo napustiti ovaj svijet zajedno,“ priča dr. Bessam.

Na svu sreću, kaže član bolničkog osoblja, dr. Hassan Sarsur, da su mnogi pacijenti nesvjesni i ne znaju šta se dešava. Ali za druge situacija je zastrašujuća.

„Nekoliko naših pacijentica je paralizirano ali su svjesne, tokom noći su plakale od straha stežući svoje ruke“, kaže Sarsur.

Aja Abidin, jedna od osam žena u zgradi, paralizirana je od struka naniže zbog tumora kičmene moždine.

„Kada su jučer rekli da se moramo evakuirati i sa svim tim granatiranjem, naravno da sam se bojala“, kaže ona.

„Sve okolo je granatirano i bolnica je podrhtavala. A kao što vidite ja sam nepokretna“, kazala je ona. „Mi smo bolesni ljudi, u bolnici“.

Doktori iz bolnice su stupili u kontakt sa međunarodnim agencijama u pokušaju da dobiju izraelska uvjeravanja da zgrada  ne bude opet napadnuta.

„Izraelci su rekli međunarodnim agencijama da bolnica nije meta, samo prostor oko nje. Ali oni su nas već direktno pogodili“, kaže Sarsur.

„Mi smo bespomoćni, rat nam je došao i ne postoji ništa što možemo poduzeti da ga zaustavimo“.

Njeno ime je Hiba Kalli, ima 85 godina.

El-Aši navodi da je osam međunarodnih aktivista solidarnosti iz SAD-a, Venecuele, Francuske, Britanije, Švedske i Španije boravi u bolnici od petka u pokušaju da je zaštite od izraelskog bombardiranja i pruže pomoć oko starijih pacijenata.

Bolnica je pod patronatom dobrotvornog udruženja El-Va’afa i brine se i rehabilituje osobe sa posebnim potrebama, a također pruža utočište i brine se za starije osobe koje su ostale bez svojih domova.

Dr. Medhat Abbas, generalni direktor ministarstva zdravlja Gazze, potvrdio je da su bolnice i medicinske ustanove na meti izraelskog bombardiranja.

 On navodi da se u bolnicama nalazi više od 1.500 ranjenih osoba, dok se bore s neadekvatnim potrošnim materijalom kao i nestašicom električne energije i goriva.

„U Gazzi ne postoji sigurno mjesto gdje bi se civili mogli sakriti. Ne postoje skloništa, oni nasumice gađaju bolnice, ulice, naselja“.

Dvije bolnice su pogođene- Evropska Gazza i el-Va’afa, a Izraelci su gađali i Institut za rehabilitaciju. Ubijene su tri osobe sa invaliditetom a tri su ranjene. …Ovo je zločin. Ovo je kršenje ljudskih prava“, kazao je on.

“Nadamo se da će se otvoriti granice, jer moramo imati slobodu za mobilnost pacijenata preko granice. Zbog čega je dva miliona ljudi zarobljeno u ovom zatvoru u Gazzi? Zašto?

Oni su ostavili narod bez nade. Svi u Gazzi sanjaju o prekidu vatre. Svi sanjaju da umru u miru. Mi u Gazzi volimo mir mi nismo krvopije“, dodaje Abbas.

On kaže da su stanovnici Gazze ostavljeni da umru. „Nije u pitanju Fatah niti Hammas, ne radi se o politici. Svi koji danas žive u Pojasu Gazze pate“.

IslamBosna.ba

Povezani članci

Back to top button