Obavljena dženaza Meliki Salihbeg Bosnawi
Na mezarju Ravne Bakije u Sarajevu u subotu je obavljena dženaza Meliki Salihbeg Bosnawi, rođenoj Salihbegović, istaknutoj bosanskohercegovačkoj intelektualci i književnici koja je umrla jučer u 73. godini, prenosi INS.
“Moj heroj, moj uzor, moja mila majka Melika preselila je na ahiret danas (petak) iza džuma-namaza. Vi koji ste vjernici molim vas da proučite nešto za njenu napaćenu, sada smirenu dušu koja je otišla Gospodaru svome…”, napisao je Melikin sin Amir na društvenim mrežama.
Melika Salihbeg Bosnawi je osim po svom radu poznata iz montiranog „Sarajevskog procesa“ , suđenja grupi bošnjačkih, muslimanskih intelektualaca 1983. godine na čelu sa Alijom Izetbegovićem. Tada je osuđena na kaznu zatvora u trajanju od pet godina.
Puštena je na uvjetnu slobodu nakon 73 dana štrajka glađu.
Osnovnu školu i klasičnu gimnaziju završila u rodnom gradu. Na Sveučilištu u Zagrebu studira na Fakultetu političkih znanosti, a jedno vrijeme paralelno prateći studij Filozofije i Komparativne književnosti. Post-diplomski studij iz Suvremene filozofije, koji upisuje na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, nastavlja slobodnim istraživanjem, kao stipendista Francuske vlade, na fakultetima Université Paris-X, Nanterre i Collège de France, Quartier Latin, Paris. Jednogodišnju stipendiju posvećuje radu na magistarskoj tezi pod naslovom “Ontologija moderne umjetnosti”, kao i upoznavanju sa fascinantnim djelom Gastona Bechelarda.
Melika Salihbeg Bosnawi počinje (pod prezimenom Salihbegović) objavljivati 1971. godine, kad se po prvi put javlja esejem u časopisu “Izraz”. Njena književna karijera, u stalnom usponu, bilježeći i nekoliko nagrada na ex-Yu natječajima (za filmski i tv. scenarij, novinsku priču), kako je pisala, naprasno i prisilno će biti okončana zbog duhovne preobrazbe 1979. godine, te progona vlasti godinama kasnije.
Melika Salihbeg Bosnawi je pisala pjesme, pripovijetke, eseje, scenarije, prijevode, prijepjeve, političke prosvjede…, u sarajevskim, zagrebačkim, beogradskim, ljubljanskim, časopisima i magazinima za književnost i umjetnost.