Limun porijeklom iz Turske siguran za upotrebu
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije saopštilo je da je posljednja kontrola pošiljke južnog voća (citrusa) porijeklom iz Turske na ostatke sredstava za zaštitu bilja završena, a laboratorijski izvještaj pokazuje da je ovaj proizvod bezbjedan za ishranu ljudi.
U saopštenju se navodi da se na osnovu utvrđenih količina ostataka sredstava za zaštitu bilja u uzorku može zaključiti da je pošiljka limuna potpuno usaglašena i da su nađene količine sredstava za zaštitu bilja znatno niže od onih definisanih Pravilnikom o maksimalno dozvoljenim količinama ostataka sredstava za zaštitu bilja u hrani i hrani za životinje za koju se utvrđuju maksimalno dozvoljene količine ostataka sredstava za zaštitu bilja.
“Utvrđene količine Imazalila su 0,055 mg/kg, a maksimalno dozvoljena količina je 5 mg/kg”, zaključeno je u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije.
Mediji u regionu su prethodnih dana, nakon pada cijene limuna, objavili da se prodaje jeftiniji turski limun i da ne treba koristiti koru tog limuna jer je prskana toksičnom i kancerogenom materijom imazalilom – fungicidom.
Neki beogradski mediji su naveli da jeftiniji limun je uvozni i potiče iz Turske, a na deklaraciji tog limuna piše da se ne koristiti kora limuna jer je tretirana imazalilom, kao i da je “upozorenje napisano veoma malim, jedva čitljiva slovima, koje vjerovatno vrlo mali broj kupaca može vidjeti sve i da insistiraju na tome”.
Limun je u Srbiji prije dva mjeseca dostigao cijenu i do 400 dinara (3,5 eura) za kilogram da bi cijena u oktobru pala na 130 dinara (1,2 euro).
Akos.bA/AA