U FokusuZanimljivosti

Kako napraviti kišu u zatvorenom prostoru: eksperiment iz biologije

Jedno od svojstava vode je da može postojati u različitim fazama. Može postojati kao tečnost, što je oblik koji nam je najpoznatiji, a može postojati i kao čvrsta supstanca (led) ili kao gas (vodena para).

Izvor: Detinjarije.com

U ovom eksperimentu upoznat ćemo vodu kroz njene dve faze – tečnost i gas. Posmatrat ćemo kako temperatura uzrokuje prelazak vode iz jedne faze (agregatnog stanja) u drugu. Ovo će nam omogućiti da dobijemo bolju predstavu o tome šta se dešava sa vodom u prirodi i koja temperatura igra ulogu u vodenom ciklusu.

Šta vam je potrebno za ovaj eksperiment?

  • veća staklena posuda, poput tegle
  • keramički tanjir
  • voda
  • led

Evo kako se izvodi ovaj eksperiment:

Zagrijejte oko osam šoljica (200 ml) vode dok ne počne da isparava. Sipajte vodu u teglu do vrha i ostavite da odstoji 5 minuta. Ovo će zagrijati teglu za eksperiment. Nakon pet minuta ispraznite teglu.

Zatim dodajte dovoljno zagrijane vode da se tegla napuni približno na pola. Pokrijte teglu keramičkim tanjirom, pazeći da ne može da izađe para. Ostavite teglu da odstoji 3 minuta. Posmatrajte šta se događa sa vodom u tegli. Zapazite sve promjene koje vidite.

Nakon što prođe 3 minute, stavite dovoljno leda na tanjir kojim ste poklopili teglu, tako da pokrijete njegovu površinu. Pogledajte šta se događa sa teglom.

Šta možete da primjetite?

Vodeni ciklus je odgovoran za stvaranje kiše. Voda u tečnom stanju isparava, šaljući tako vodenu paru u atmosferu. Kada vodena para dostigne hladniji vazduh u gornjim slojevima atmosfere, ona se kondenzuje u kapljice vode, formirajući oblake. Ako se previše kondenzuje ili ako temperatura postane hladnija, kondenzovana voda će se vratiti na zemlju u obliku kiše.

U ovom eksperimentu smo te uslove zapravo replicirali da bismo stvorili „kišu“ u zatvorenom prostoru. Prvo smo pustili da zagrijana voda formira vodenu paru unutar tegle. Vodena para je ispunila prostor između vodene površine i tanjira. Zatim smo dodali led na tanjir, pokrećući tako brzi pad temperature. Niža temperatura uzrokovala je kondenzaciju vodene pare. To je bilo vidljivo kao kapljice vode koje su padale i strujale niz zidove tegle.

Ovako nastaje kiša.

U ovom slučaju, napravili smo kišu unutar naše tegle!

Tamara Nikoličić
dipl. biolog i master prof. biologije

 

Povezani članci

Back to top button