Fond memorijala pozvao na izradu arhitektonskog rješenja “Spomenički kompleks Tunel D-B”
Direktor Fonda memorijala Nurudin Džiho podsjetio je kako je Fond ranije dva puta raspisivao konkurs za rješenje spomeničkog kompleksa sarajevskog ratnog tunela, ali rješenja nisu bila odgovarajuća Fond memorijala Kantona Sarajevo u saradnji s Asocijacijom arhitekata BiH raspisao je 4. oktobra ove godine poziv za izradu idejnog i najkvalitetnijeg urbanističko-arhitektonskog rješenja za “Spomenički kompleks Tunel D-B”, javlja Anadolu Agency (AA).
Fond Kantona Sarajevo za zaštitu i održavanje grobalja šehida i poginulih boraca, memorijalnih centara i spomen-obilježja žrtava genocida, odnosno Fond memorijala, osnovan 1997. godine, radi s ciljem zaštite kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa u vezi zaštite postojećih kulturno-historijskih spomenika.
Direktor Fonda memorijala Nurudin Džiho podsjetio je kako je Fond ranije dva puta raspisivao konkurs za rješenje spomeničkog kompleksa sarajevskog ratnog tunela, ali rješenja nisu bila odgovarajuća.
“Oba ta puta smo dobili rješenja koja nisu bila u skladu sa zadatkom i žiri koji je to pregledao nije prihvatio ta rješenja koja bi odgovarala značaju kompleksa. Ovim putem apelujem na sve emininentne arhitekte i projektantske kuće da se uključe u ovaj projekat i da dobijemo takvo rješenje da od spomeničkog kompleksa postane najposjećenija destinacija u cijelom regionu”, rekao je Džiho.
Pravo učešća na konkursu za rješenje komplesa Tunela D-B imaju sva fizička lica, studenti arhitekture i diplomirani inžinjeri arhitekture, naglasio je Džiho.
Asocijacija arhitekata u BiH također je pozvana da se uključi u proces izrade konkursne dokumentacije kao savjetodavni akter.
Konkursna-tenderska dokumentacija pripremljena je u digitalnom formatu, a kandidati je mogu preuzeti 5. decembra ove godine u prostorijama Fonda memorijala u ulici Širokac 22 u Sarajevu, a može se poslati i poštom.
Konkurs je otvoren od dana objavljivanja na Portalu javnih nabavki, 4. oktobra, i ostaje otvoren do 5. decembra ove godine do 13 sati. Kada je riječ o nagradnom fondu, prva nagrada iznosi 15.000 KM, druga 7.000 KM, a treća 3.000 KM.
Na značaj sarajevskog tunela podsjetio je i Muharem Fišo, ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, istakavši kako bi novi spomenički kompleks tunela dao doprinos kulturi sjećanja.
“Tunel spasa je ponos BiH i grada Sarajeva, on je odgovor svima onima koji su mislili da će Sarajevo na kraju ostati zatvoren, da građani neće doživjeti ono što su doživjeli – slobodu i čast, pravo na život. Tunel spasa u proteklim godinama se pokazao kao jedna od najznačajnijih turističkih mjesta. Učinit ćemo sve da tunel postane memorijalni centar”, naglasio je Fišo.
Sarajevski ratni tunel ili “Tunel D-B” prokopan je i pušten u funkciju 31. jula 1993, a na taj dan prije 23 godine stanovnicima opkoljenog glavnog grada BiH otvorio je vrata nade za spas.
Sarajevski tunel dugačak 720 metara i visok 1,5 metara više od dvije godine bio je put kojim je dnevno prolazilo više hiljada ljudi, velike količine namirnica, roba i svega potrebnog za preživljavanje stanovnika bh. prijestolnice u ratnom okruženju.
Tunel je 1996. godine pretvoren u muzejski kompleks koji je danas jedna od najposjećenijih kulturno-historijskih destinacija u regionu.
Akos.ba