U FokusuVijesti iz zemlje

Prije 28 godina prokopan je Sarajevski ratni tunel

Prije 28 godina prokopan je i pušten u funkciju Sarajevski ratni tunel ili “Tunel D-B” i to je bio najvažniji strateški projekt za odbranu grada Sarajeva i države Bosne i Hercegovine.

Uslijed potpune blokade grada i nedostatka materijalnih sredstava, brojni građani Sarajeva tokom 1993. godine udruženo su krenuli u prokopavanje tunela, a njegov podzemni put, ispod aerodromske piste, povezao je dvije teritorije koje je držala Armija Republike BiH – Dobrinju i Butmir.

Tunel je otvoren 30. jula 1993. godine. Dužinom od 720 metara i visinom 1,5 metara tokom više od dvije godine bio je put kojim je dnevno prolazilo više hiljada ljudi, velike količine namirnica, roba i svega potrebnog za preživljavanje stanovnika bh. prijestolnice u ratnom okruženju.

Značaj tunela koji je bio svojevrsna tajna za Sarajlije u to vrijeme, opisan je u brojnim svjetskim medijima.

U povodu obilježavanja 26. godišnjice prokopavanja i puštanja u funkciju tunela, u organizaciji Fonda memorijala i Spomeničkog kompleksa D-B danas je upriličen prigodan program u okviru kojeg je prikazan i kratki film, posvećen graditeljima, kopačima tunela.

Radili su mjesecima, bez adekvatne odjeće i obuće, bez adekvatnog radnog materijala, bez hrane i vode.

Među njima bio je i Fadil Mizdrak (78) iz čijeg sjećanja se, kako je kazao, 1993. godina i težak rad nikada neće izbrisati.

“Jedno od najtežih sjećanja su težak rad, teški uslovi u tunelu. Gazili smo vodu koja je bila do iznad koljena. Nisu nam trebale ni čizme jer smo ih začas napunili vodom. Teško je bilo izvoditi na kubike zemlje kroz tu vodu, kanale. Teško je bilo raditi u tunelu ali i izvan njega”, rekao je Mizdrak.

Budući da je tunel 1996. godine pretvoren u muzejski kompleks, svakodnevno ga posjećuju brojne grupe. Većina njih iz kompleksa ratnog tunela iz Sarajeva odlazi s velikim saznanjima o ratnim stradanjima Sarajlija, ali i njihovom hrabrom otporu.

akos.ba

Povezani članci

Back to top button