Kolumne i intervjuiU Fokusu

Enver Imamović za Akos.ba: BiH je obnovila svoju državnost odlukama ZAVNOBIH-a

            ‘Bosna si bila. Bosna ćeš biti. Bosna bosanska sva.’ – Enes Kišević

Historijski vrlo značajnog 25. novembra 1943. godine održano je prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine), u Mrkonjić Gradu. Na pomenutom zasjedanju donesena je odluka o obnovi državnosti Bosne i Hercegovine, potvrđene su njene historijske granice, koje su datirale još iz vremena srednjovjekovne Bosne, te je Bosna i Hercegovina definisana kao jedna od šest ravnopravnih republika u tadašnjoj Jugoslaviji.

Značaj prvog zasjedanja ZAVNOBIH-a

Novembra 1943. godine Bosna i Hercegovina je, dakle, obnovila svoju državnost, koju je izgubila 1463. godine, kada je Bosna potpala pod upravu Osmanske imperije. Nakon nekoliko dana pomenuta odluka ZAVNOBIH-a je potvrđena i ozvaničena na Prvom zasjedanju AVNOJ-a, odnosno Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije, u Jajcu. Treba napomenuti da je BiH, nakon što je oslobođena 1945. godine, dobila zastavu i grb, koji su bili njeni prepoznatljivi i glavni simboli za vrijeme socijalizma, sve do 1992. godine i početka agresije na BiH.

Enver Imamović, bosanskohercegovački arheolog i historičar, je za Akos.ba objasnio značaj ZAVNOBiH-a: „Svaka zemlja ima više značajnih datuma u svojoj historiji, pa tako i Bosna i Hercegovina ima niz datuma koji su obilježili njenu povijest. Jeda od njih je svakako 25. novembar 1943. godine. Nakon napada nacističke Njemačke na Kraljevinu Jugoslaviju i kratkotrajnog aprilskog rata došlo je do sloma jugoslavenske države i bezuvjetne kapitulacije. U ozračju sukoba, kod stanovništva ugled i mobilizirajuću snagu imao je koncept antifašističke borbe Komunističke partije Jugoslavije, utemeljen na zajedničkoj borbi svih naroda Jugoslavije protiv fašističkih okupatora i brojnih domaćih kolaboracionističkih struktura. Komunistička partija Jugoslavije istodobno je s antifašističkom borbom provodila i revolucionarnu promjenu vlasti. Okosnica u izgradnji novoga sistema vlasti bili su narodnooslobodilački odbori i antifašistička vijeća narodnog oslobođenja. Osnivanje partizanskih tijela vlasti u Bosni i Hercegovini teklo je istodobno s jačanjem narodnooslobodilačkog pokreta od početka ustanka preko osnivanja Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ) i Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH) do oslobođenja zemlje i legaliziranja stvorene strukture vlasti. Tako, donesena je odluka o održavanju zemaljskog antifašističkog vijeća kao najvišeg političkog predstavničkog tijela Bosne i Hercegovine. Na zasjedanju u Mrkonjić Gradu 25. novembra su donesene sudbonosne odluke za našu domovinu. Sastali su se svi delegati i predstavnici sva tri naroda kako bi se dogovorili o budućnosti Bosne i Hercegovine nakon njenog oslobođenja i završetka rata. Na tom sastanku donesena je odluka da je Bosna i Hercegovina zemlja sva tri ravnopravna naroda u Bosni i Hercegovini – Muslimana, Srba, Hrvata, ali i ostalih. Drugo zasjedanje AVNOJ-a – Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije – održano je nekoliko dana kasnije, 29. novembra 1943. u Jajcu. Na zasjedanju je AVNOJ konstituiran u zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo Jugoslavije, i dakako najvažnije, potvrđene su odluke sa zasjedanja ZAVNOBiH-a.“

Vezane teme:

Profesor Imamović ističe značaj obilježavanja ovog datuma, jer upravo se na njemu temelji  jedinstvena Bosna i Hercegovina: „Tog 25. novembra 1943. godine, Bosna i Hercegovina je obnovila svoju državnost, koju je izgubila 1463. godine, kada je Bosna potpala pod upravu Osmanske imperije. Dakle, nekoliko dana nakon toga, spomenuta odluka ZAVNOBIH-a je potvrđena i ozvaničena na Prvom zasjedanju AVNOJ-a, odnosno Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije u Jajcu. Zaključak zasijedanja ZAVNOBiH-a je da je Bosna i Hercegovina tom odlukom definisana kao jedinstvena i nedjeljiva država u kojoj će svi narodi imati ista prava. Ovim datumom označavamo važan događaj za historiju naroda u Bosni i Hercegovini, kada su delegati i predstavnici sva tri naroda donijeli dogovor o budućnosti Bosne i Hercegovine. Situacija danas u Bosni i Hercegovini je složena, nažalost ne pridaje se dostojna pažnja obilježavanju ovog datuma, stanje nije onako kakvo bi trebalo biti. Bosna i Hercegovina je bila samostalna država, svoju državnost je obnovila odlukama ZAVNOBiH-a, i čvrsto vjerujem da slijede bolji dani za našu domovinu. Bosna i Hercegovina ima brojna bogatstva, prirodna, rudna, ima velike potencijale, vjerujem da će to biti iskorišteno, i da će na temeljima iz 1943. godine, Bosna i Hercegovina biti sve ono što je odlukama navedene godine kazano. Zajednički ćemo krenuti naprijed, da oživimo onu zemlju, na radost svima nama, ekonomski jaku, kulturno bogatu, zajednički gdje ćemo svi biti sretni i zadovoljni.“

Za Akos.ba: Rabija Arifović

Povezani članci