Djeca koja su izbirljiva u hrani – kako im ponuditi nove namirnice
Na koji način premostiti ovaj period izbirljivosti u izboru hrane i kako ubrzati djetetovu želju i za ostalim namirnicama.
Izbirljivost u prehrani kod djece vrlo je česta pojava na ranom predškolskom uzrastu.
Djeca tada razvijaju preferencije ka određenim namirnicama, što je vrlo turbulentan proces, jer dijete tokom dana želi jesti stalno samo omiljenu hranu.- prenosimo sa portala wishmama.hr
Na koji način premostiti ovaj period izbirljivosti u izboru hrane i kako ubrzati djetetovu želju i za ostalim namirnicama.
Uobičajen ručak
Trudite se da što više obroka poprimi oblik tradicionalnog porodičnog ručka, gdje je obrok poslužen i ne sprema se posebna hrana samo za dijete (naravno u svaki obrok uključite bar jednu namirnicu koju dijete voli).
Bez kljukanja i nutkanja
Ako dijete odbija jesti, vrlo je velika mogućnost da zaista nije gladno, a kažnjavanje i svađanje oko jela samo potiče averziju prema hrani.
Izbjegavajte podmićivanje
Uvjetovanje „ako pojedeš …, dobiješ desert“ čini samo da slatkiši djeluju još privlačnije, a redovan obrok kao neugodan zadatak.
Ne odustajte i nudite djetetu novu hranu i onu koja mu se ranije nije svidjela, jer nekad je potrebno i više od 10 probanja da bi čulo ukusa prihvatilo neku namirnicu.
Rutina je jako važna
Planirajte da obroci budu uvijek u isto vrijeme kako biste povećali mogućnost da dijete bude zaista gladno, a samim tim će i nove namirnice dobiti priliku da budu isprobane.
Raznovrsnost namirnica
Omogućite djetetu da proba hranu različitih ukusa, mirisa i teksture. Ograničite novu hranu na male porcije i sačekajte bar 2 sedmice prije nego što ponovo pokušate s istom namirnicom.
Uključite dijete u planiranje i pripremanje obroka
Dozvolite djetetu da odabere voće ili povrće koje će pojesti za večeru, pružite mu priliku da vam pomogne tokom kuhanja, naravno, uz nadgledanje (branje začina u vrtu ili na balkonu, miješanje sastojaka i sl.).
Mostovi hrane
Kada dijete prihvati neku namirnicu, uvodite nove koje su slične po boji, obliku, teksturi…
Uparivanje i sljubljivanje namirnica
Pokušajte kombinirati namirnice okusa koji se najčešće na prvu loptu ne svide djeci (kiselo, gorko) s namirnicama „popularnijih“ ukusa (slatko, slano); primjer takve kombinacije su brokola i sir.
akos.ba