U FokusuVijesti iz zemlje

Naučni skup: “Izazovi memorijalizacije genocida u Bosni i Hercegovini”

Cilj ovog naučnog skupa je da se napravi pregled bosanskohercegovačkog iskustva u memorijalizaciji genocida kao i da se identifikuju izazovi s kojima se naše društvo po tom pitanju suočava.

Povodom 25. godišnjice genocida u Srebrenici, Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka, Institut za društvena i religijska istraživanja te Uprava za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini organizuju naučni skup pod naslovom “Izazovi memorijalizacije genocida u Bosni i Hercegovini“, koji će okupiti domaće naučne radnike i stručnjake.

Ovaj skup biće održan sutra, 10. decembra 2020. godine, u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu, a prisustvovaće mu ukupno dvanaest domaćih izlagača koji će predstaviti svoje radove o temi memorijalizacije genocida u Bosni i Hercegovini.

Cilj ovog naučnog skupa je da se napravi pregled bosanskohercegovačkog iskustva u memorijalizaciji genocida kao i da se identifikuju izazovi s kojima se naše društvo po tom pitanju suočava.

Ovo je druga konferencija koju Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka organizuje o temi memorijalizacije. Imala je međunarodni karakter i održana je 2015. godine na dvadesetu godišnjicu genocida u Srebrenici, a okupila je svjetske i domaće stručnjake koji su pružili odgovore na temu kako se sjećati žrtava genocida.

Ovim aktivnostima Institut pokazuje kontinuitet u izučavanju naučne oblasti genocida i nastoji doprinijeti javnoj diskusiji o ovoj veoma važnoj temi.

Pozdravne govore održaće direktor Instituta dr. Ferid Dautović i direktor Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta prof. dr. Dževad Hodžić.

Planirano je da o temi “Teologija genocida” govori prof.dr. Rešid Hafizović, dok će glavni imam Medžlisa IZ Srebrenica Damir ef. Peštalić i predsjednik MIZ Zvornik Mustafa Muharemović govoriti u okviru teme “Mogućnosti i ograničenja IZ u sjećanju na šehide: Iskustva i perspektive Podrinja”.

Hafiz Amir Mahić, glavni imam MIZ Kozarac, govoriće o temi “Šehidi doline Sane od ignoriranja i zaborava do društveno prepoznatljivog sjećanja i centralnog šehidskog kompleksa”, dok će o temi “Kultura sjećanja u obrazovnim ustanovama Islamske zajednice BiH – Stanje i perspektive” govoriti profesor Fakulteta islamskih nauka (FIN) prof.dr. Ahmet Alibašić i šef Odjela za visokog obrazovanje u Upravi za obrazovanje i nauku dr. Ekrem Tucaković.

O genocidu o udžbenicima u RS i u hrvatskom nastvnom planu i programu govoriće profesorica historije Azerina Muminović, dok će naučni saradnik Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka dr. Elvir Duranović govoriti o temi “Na marginama genocida – Kontinuitet kulture sjećanja na primjeru memorijalnih spomenika u šehidskom mezarju u Bugojnu”.

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari Emir Suljagić učesnicima skupa predstaviće izlaganje “Historijska istina i memorijalizacija genocida – Perspektiva Memorijalnog centra Potočari”, a dekan Fakulteta političkih nauka prof.dr. Sead Turčalo govorit će o temi “(Re)generiranje prostora nakon genocida – Slučaj Podrinja).

Istraživač i istoričar dr. Admir Mulaosmanović govorit će o temi “Tragovi zločina: Historijski konteksti i važnost pisanja naše historije”, a viši stručni saradnik Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka dr. Hikmet Karčić o temi “Od Čurkina do Handkea: Negiranje genocida u Bosni i Hercegovini u savremenim kontekstima”.

Naučni skup, koji počinje u 10.00 sati, biće održan uz pridržavanje važećih epidemioloških mjera. BIR Televizija će ovaj skup uživo prenositi na svom Facebook profilu.

Program skupa možete preuzeti ovdje.

Akos.ba

Povezani članci

Provjerite također
Close
Back to top button