Zanimljivosti

Uspješni porodični biznis u N. Pazaru: Cvijeće vole i od cvijeća lijepo žive

Porodica Ahmetović iz Sebečeva kod Novog Pazara postala je primjer uspješnog porodičnog biznisa. Oni već dvanaest godina proizvode i prodaju cvijeće i jedini su u novopazarskom kraju koji se bave tim poslom.

Posao s cvijećem, na nagovor prijatelja, pošto u užoj porodici tada nije bilo zaposlenih, pokrenuo je rahmetli (pokojni) Nazim Ahmetović i osnovao Rasadnik cvijeća „Sebečevo“. Njega je naslijedio sin Mustafa Ahmetović (29) koji kaže da se ovaj posao radi s ljubavlju i zadovoljstvom.

„Od cvijeća može lijepo da se živi, porodično smo svi zaposleni, prilično je isplativo“, potvrđuje Mustafa u razgovoru za Anadolu Agency (AA).

– Kvalitetno cvijeće najbolja reklama 

Kaže i da je njegov otac počeo s pet hiljada sadnica u jednom malom plasteniku i da su iz godine u godine povećavali proizvodnju te sad imaju pet velikih plastenika opremljenih grijanjem, laboratorijom za sjeme i uzgoj rasada preko trideset vrsta cvijeća. Mustafa se prisjeća da su na početku i sami postavljali pitanje „ko će da kupuje cvijeće“, ali i da ovaj posao, da bi se radio s trudom i voljom, prvo mora da se voli.

„U kući imam posao, cela porodica je zaposlena, komšiluk. Preprodavci kupuju kod nas. Srećem razne ljude, stičem razna prijateljstva. U suštini, prelijep posao. Nadam se da ću se i dalje baviti ovim poslom“, kaže Mustafa, student stomatologije.

Baštovanski i posao s cvijećem, kako pojašnjava, radi se tokom cijele godine, od pripreme sjemena i reznice, preko zagrijavanja plastenika, do presađivanja i prodaje.

Cvijećem iz Sebečeva snabdijevaju se općine u okruženju, Crnoj Gori, Kosovu…, a preko šesdeset posto prodaje ostvare kod kuće, jer su već svi koji se na neki način interesuju za cvijeće i ukrasne biljke čuli za ovo mjesto.

Pored raznobojnih i mirišljavih petunija, sardona, muškatli, salvija i kadifa u ovom rasadniku cvijeća ovih dana se pripremaju „jesenje ruže“, čije su reznice stigle zamrznute. Kroz proces uzgoja u posebnim vrstama zemlje ove višegodišnje biljke se uzgajaju i cvjetaju u septembru i oktobru.

Porodica Ahmetović planira da proširi kapacitete i „zaokruži priču što se tiče cvijeća“, jer, kako kažu, smatraju da imaju tržište i da je cvijeće tražen proizvod u regionu. Ističu i da u u ovom poslu, dobar kvalitet, dobar odnos prema mušterijama i preporuka drugih su najbolja reklama.

– Svi u porodici se bave cvijećem 

U porodični posao Ahmetovića uključeni su gotovo svi članovi porodice, čak i djeca. Mustafina amidžinica (strina) Nusreta Ahmetović kaže da posao kojim se bave nije težak i da ga rade s ljubavlju i zadovoljstvom.

„Nijed teško, zadovoljstvo nam je, mi smo to navikli. Mora da se radi. Sve je to krenulo polako, sve se uspjelo. Svi zajedno radimo. Radio nam djever, mi nastavili, da se ne ukine ovaj posao. Supruga mu, dva sina, snaha, unuče“, priča Nusreta dok presađuje cvijeće.

Za proširenje dijela kapaciteta za proizvodnju cvijeća porodici Ahmetović pomogla je i Turska agencija za saradnju i koodinaciju (TIKA). Porodica Ahmetović sada ima dobru saradnju s općinama u okruženju, a svo cvijeće na javnim površinama i parkovima u Novom Pazaru upravo je odgojeno u njihovim plastenicima. Proizvedu preko 250 hiljada sadnica raznog cvijeća godišnje.

Oni su u javnosti postali primjer kako se uz udruživanje kapaciteta, međunarodnu podršku i pomoć i saradnju s lokalnom samoupravom, može razviti i održati porodični biznis. Posebno u situaciji velikog procenta nezaposlenosti koju ima općina Novi Pazar.

Plantaža cvijeća u Sebečevu nalazi se pored magistralnog puta Novi Pazar –Tutin, u nju, barem kad je odabir cvijeća u pitanju, najčešće svraćaju žene.

Akos.ba

Povezani članci