Unikatna Velika džamija u Senegalu ima munaru sa satom i zvonom
Afrički Saint Louis može ponuditi mnogo zanimljivih kulturnih spomenika, jedan od njih je i džamija čija munara ima zvono i sat, a potiče još iz perioda francuske kolonizacije, piše Anadolu Agency (AA).
Naime, francuska vlada u periodu kolonizacije Senegala i inače Afrike nije dozvoljavala gradnju džamije, pa su stanovnici ovih prostora odlučili na munaru Velike džamije ugraditi zvono i sat. Ova bogomolja se smatra unikatnim primjerom spoja kreativne ideje, otpora i religije u jednom.
Upravo zbog ovih svojih karakteristika, Velika džamija je 2000. godine ušla na UNESCO-vu listu kulturnih spomenika.
Kako tvrde lokalni historičari religije, Francuzi najprije nisu dozvoljavali gradnju ali su naknadno ipak pod pritiskom tamošnjeg naroda, morali popustiti, tako je izgradnja počela 1838. godine a završila 1847. godine.
Imam Sergine Amadou Dieng (84) kaže da zvono nije služilo za pozivanje na molitvu te da su ga koristili kako bi obavijestili narod o vremenu.
“U vrijeme kolonizacije između 12 i 14 sati bilo je zabranjeno praviti buku. Ali su mujezini ipak i dalje pozivali na molitvu”, dodaje imam.
Također, ni mjesto gradnje džamije nije bio lagan izbor ali je na kraju izgrađena na ušću rijeke Senegal, kaže Dieng.
Iako je većinsko stanovništvo Saint Louisa islamske vjeroispovijesti, neki nisu bili zadovoljni ovom francusko-senegalskom gradnjom.
Kao i svaki unikat, i ova džamija izaziva mnogo pažnje pa njeni posjetioci iskoriste priliku da porazgovaraju o razlogu i načinu gradnje.
Pored ovog kulturnog spomenika, Saint Louis, kao glavni grad Senegala u doba Francuza u 17.stoljeću, ima još mnogo građevina iz tog doba koji se i danas koriste.
Akos.ba/AA