Tvrtko Jakovina: Hrvatska je sve uradila pogrešno
Piše: Nedim HASIĆ
Tvrtko Jakovina redovni je profesor svjetske povijesti 20. stoljeća na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Napisao je i uredio četiri knjige, autor je niza članaka o vanjskoj politici Jugoslavije, hrvatskoj i jugoslavenskoj historiji 20. stoljeća. Voditelj je postdiplomskog studija, gostujući predavač na nekoliko evropskih univerziteta. Za Stav Jakovina komentira reakcije hrvatskih političara i medija nakon haške presude Jadranku Prliću i ostalima.
STAV: Zašto je reakcija hrvatske vlasti, ali i velike većine medija u Hrvatskoj bila tako nervozna nakon presude Jadranku Prliću i ostalima?
Jakovina: Mediji su jednim dijelom slijedili politiku, a politika je reagirala nevjerojatno infantilno, što je, zapravo, rekao bih, pokazalo dvije stvari. S jedne strane su pokazali koliko malo treba njihovim biračima, dakle, biračima desnice i ekstremne desnice koji se očito jedino zadovoljavaju s velikom bukom koja se stvara. Problem je nastao jer hrvatski političari prosto ne shvaćaju da više ne žive u 19. stoljeću, a tako se često ponašaju, zamišljajući da se velika buka može zadržati samo na prostoru na kojem oni žele da se čuje. Ali to se nije dogodilo. Velika buka se čula jako daleko i Hrvatska je u određenom smislu došla na stup srama. Mediji su to slijedili. S druge strane, ne čudi me takvo ponašanje medija zato što na taj način imate odgajanje publike, odgajanje novinara, kadroviranje novinara koji su, prije svega, patrioti koji žele, smatraju ili misle da ništa što se događa kod nas ne može biti krivo. Odnosno, da su Hrvatska i Hrvati isključivo, jedino i uvijek bili žrtve. I to je bio odraz onoga što ste mogli gledati u medijima.
STAV: Na stup srama o kojem ste govorili stavili su Hrvatsku inozemni mediji, engleski Guardian prije svih, koji su se čudili izjavama Andreja Plenkovića i njegovim komentarima presude u Hagu?
Jakovina: Guardian je najvidljiviji zato što je na engleskom jeziku, pa ga najviše ljudi može čitati. Slične, čak i strože reakcije bile su u austrijskom Standardu, njemačkim, danskim i švedskim medijima, i te su reakcije potpuno suglasne reakcijama diplomatskog zbora u Zagrebu. Ja još uvijek želim vjerovati da je hrvatska politika zrelija nego što to pokazuje. Drugim riječima, da su oni naprosto procijenili da je zbog njihovih birača bilo potrebno reagirati na taj način, ići u tako riskantnu igru i uvrijediti radije međunarodnu zajednicu, poslati potpuno nevjerojatne poruke međunarodnoj zajednici, briselskim partnerima, partnerima u zapadnom svijetu. Bez obzira što je do parlamentarnih izbora više od tri godine i bez obzira što bi se u te tri godine zaboravilo i da je Praljak pušten. Međutim, očito da se tu pokazuju neke druge slabosti i naprosto karakter hrvatske politike.
Opširnije na portalu Stav.ba.