Historija i tradicija

Tribina u Općini Novi Grad: Iz historije književnog jezika – bosanska jezička baština od 10. do 19. stoljeća

U Općini Novi Grad jučer je održana javna tribina pod nazivom “Iz historije književnog jezika – bosanska jezička baština od 10. do 19. stoljeća”.

 Uvodničari na ovoj tribini bili su dr. sc. Alen Kalajdžija, direktor Instituta za jezik, i mr. sc. Mehmed Kardaš. Tribini je, pored učenika novogradskih škola, prisustvovao veliki broj nastavnika i profesora bosanskoga jezika koji su nakon izlaganja aktivno učestvovali u razgovoru postavljajući pitanja i predstavljajući vlastita iskustva iz nastave maternjeg jezika.

Kalajdžija i Kardaš ponudili su prisutnima vrlo kompetentan i, nadasve, sistematičan pregled razvoja bosanskoga jezika i pismenosti na bosanskome jeziku od 10. do 19. stoljeća, ukazujući na najznačajnije jezičke fenomene iz srednjovjekovnog i osmanskog perioda.

Govoreći o srednjovjekovnoj bosanskoj pismenosti Kardaš je ukazao na važnost proučavanja bogate srednjovjekovne građe, najvećim dijelom povelja bosanskih banova i kraljeva i lapidarne književnosti, te prezentiranja najnovijih naučnih saznanja o fenomenima koji potvrđuju bogato stvaralaštvo na bosanskome jeziku iz naše davne prošlosti.

Na kontinuirani razvoj bosanskoga jezika i pismenosti na bosanskome jeziku ukazao je Kalajdžija koji je govorio najprije o fenomenu krajišničkih pisama kao obliku administrativne korespondencije, u kojem se naslijeđuju brojne zakonitosti karakteristične za bosansku srednjovjekovnu redakciju, a zatim i o alhamijado književnosti, specifičnom književnom izrazu koji nastaje kombiniranjem bosanskoga i arapskoga pisma.

Kalajdžija je, također, spomenuo rani leksikografski rad Mehmeda Hevai Uskufija “Makbuli arif” iz 1631. godine (prvi bosansko-turski rječnik) te djelo “Bosansko-turski učitelj” Ibrahima Berbića.

Uvodničari tribine zaključili su da sporenje historijski kontinuiranog razvoja bosanskoga jezika nema nikakvo naučno utemeljenje i da je vrijeme da se, govoreći o bosanskome jeziku, koristimo isključivo činjenicama.

Pozdravili su interes koji Općina Novi Grad pokazuje za mnoge važne teme, među kojima je i jezik, kao temelj identiteta svakog naroda.

Akos.ba

Povezani članci