Moj vrt
Šta ne znamo i afričkoj ljubičici? (Saintpaulia ionantha i S.konfusa)
Za one koji žele dodati malo boje svom ambijentu afrička ljubičica je pravi izbor.Smatra se najprivlačnijom sobnom biljkom.
Otkrio je Walter von Saint Paul-Illairea Nijemac u afričkoj Tanzaniji,na planinskim pukotinama u zemlji bogatoj humusom,gdje i danas raste više vrsta afričkih ljubičica.
Do sada je otkriveno oko 20 vrsta a mnoge od njih su zaštičene jer im prirodno stanište polako nestaje.
Prve biljke za prodaju su uzgojene u Njemačkoj,a oko 1920 godine je počeo komercijalni uzgoj i u SAD.
Proteklih godina su oplemenjivanjem dobiveni značajni komercijalni oblici afričkih ljubičica.
Skupina Rhapsodie sadrži kultivare koji drže vodeće mjesto u Evropi,a odlikuju se uspravnim rastom i obiljem cvjetova.
Rokoko kultivari imaju puni cvijet,dok su rubovi latica kultivara skupine Ballet resičasti.Najnovije dostignuće oplemenjivača su kultivari skupine Chimera s velikim trakastim laticama.
TAJNE USPJEHA?
Izvorna afrička ljubičica se teško uzgaja,za razliku od novijh kultivara koji su bujnijeg rasta i obilnije cvjetaju.
Osnovni zahtjevi za uzgoj su jednolična temperatura,pažljivo zalijevanje,dobro svjetlo,visoka vlažnost vazduha i redovno prihranjivanje.Preporuka je da se biljke uzgajaju uz prozorsko staklo.Uvehle cvjetove zajedno sa stabljikama i oštečene listove treba odstraniti.Postrane izbojke koji se pojavljuju na starijoj biljci treba odvojiti.Tek kada korijen potpuno proraste kroz supstrat treba je presaditi u veću saksiju.
Temperatura: Najmanje 16 stepeni C,a potrebno je izbjegavati hladan propuh i iznenadne promjene temperature.
Osvjetljenje: Svijetlo mjesto,ali je potrebno zaštititi od jakog sunca.Ukoliko želite da vam cvjetaju i zimi potrebno je dodatno umjetno osvjetljenje.Za uzgoj samo pod umjetnim osvjetljenjem potrebno je 14 sat dnevno svjetla.
Zalijevanje: Kompost mora biti stalno vlažan,a između dva zalijevanje supstrat se treba lagano prosušiti.Voda treba da je sobne temperature,a zalijeva se iz podloška ili uranjanjem cijelog lonca jer se ne smiju kvasiti listovi.
Vlažnost zraka: Visoka vlažnost zraka je jako bitna.Okružite lonac vlažnim tresetom ili ga stavite na vlažne kamenčiće.Orošavajte pažljivo mlakom vodom izbjegavajući cvjetove,a orošene biljke držite dalje od sunca.
Presađivanje: Po potrebi u proljeće.
Razmnožavanje: Lisnim reznicama ili sjetvom sjemena u proljeće.
IZOSTANAK CVATNJE?
Najčešći uzrok je nedovoljno osvjetljenje pogotovo zimi.Uzrok može biti i suh zrak,hladan zrak,prečesto presađivanje,i rast postranih izbojaka koje treba odstraniti.Premještanje biljke na drugo mjesto može izazvati kratkotrajan zastoj u cvjetanju.
ZA KOJU LJUBIČICU SE ODLUČITI?
Obzirom da je tržište preplavljeno hiljadama kultivara raznih oblika i boje cvjetova,poluispunjenih,ispunjenih,,krupnih,jednostavnih,kovrčavih,zvjezdastih,dvobojnih,mnogobojnih….teško se odlučiti.
Pored ovih imamo puzajuće kultivare koji imaju duge padajuće stabljike koje često na vrhovima biljaka formiraju male biljke.Cvjetovi su im obično manji od standardnih,a dostupni su i patuljasti oblici.
Ima i ljekovita svojstva,koristi se i u kozmetici,a rijetki su domovi u kojima afrička ljubičica me zauzima vašno mjesto među ukrasnim biljkama.
Ukoliko vam prvi pokušaji uzgoja ne uspiju ne trebate odustati,jer će vam uzvratiti obiljem cvjetova skoro cijele godine.
Za one koji žele dodati malo boje svom ambijentu afrička ljubičica je pravi izbor.Smatra se najprivlačnijom sobnom biljkom.
Za AKOS:Saima Trako-Silajdžić,
dipl.ing.poljoprivrede voćarstva i vinogradarstva
Mobitel:061/469-971