Sjenica: Ski centar Žari ove zime omiljena destinacija Sandžaklija
- U jednom od najboljih biatlon centara na Balkanu nalaze se staze za biatlon, nordijsko trčanje i dve duge staze za alpsko skijanje
Sjenica je prestonica biatlona Srbije, pa je tako glavna turistička atrakcija ove zime u toj opštini Ski centar Žari, na nadmorskoj visini od 1.200 metara. U jednom od najboljih biatlon centara na Balkanu nalaze se staze za biatlon, nordijsko trčanje i dve duge staze za alpsko skijanje.
Sportisti i rekreativci od ove sezone odlučili su se za Žari u Sjenici, najviše zbog niskih cena ski pasa. Poređenja radi, celodnevni ski pas na Kopaoniku, koji je i najmoderniji skijaški centar Srbije je oko 30 evra, dok cena celodnevnog ski pasa na Žarima iznosi svega 4 evra.
Iz lokalne turističke organizacije uveravaju da je razloga da se poseti ta opština mnogo više nego je to građanima Srbije i regiona poznato.
“U ovoj opštini ima turista, nikada više nego ove godine. Najposećeniji su kanjon Uvca, Pešterska visoravan, sam grad i Ski centar Žari. Turisti uživaju u zimskim sportovima i šetnji po bogatoj prirodi i na čistom vazduhu. Nakon toga se ogladni pa im preporučimo da obavezno probaju naše čuvene mlečne proizvode i jagnjeće pečenje. Seoski turizam takođe je u razvoju, a o tome govori i podatak da su sva registrovana seoska domaćinstva tokom januara puna“, ispričao je za Anadolu Agency (AA) direktor Turističke organizacije Sjenica Mihajlo Tripković.
U Ski centar Žari, koji je smešten u srcu borove šume, a do kojeg se iz centra Sjenice automobilom stiže za svega par minuta, počelo je da se ulaže pre devet godina.
“Relativno smo mlad ski centar. Imamo sigurno najatraktivnije staze za skijanje u ovom regionu koje koriste i rekreativci i profesionalni sportisti. Naša staza za biatlon je najduža u Srbiji, a sa dužinom od šest kilometara pogodna je za velika svetska takmičenja. Na stazama za alpsko skijanje utabanog snega ima u visini od preko 50 centimetara. Ovde je takva klima i da ne bude više snega, može se sigurno skijati i u narednih mesec dana. Dolaze na skijanje ljubitelji zime i snega iz čitave Srbije. Bude na stazama više stotina skijaša dnevno. Počeli su organizovano ljudi da dolaze, posredstvom turističkih agencija iz zemlje”, ispričao je za AA direktor Ustanove za sport Boban Vasojević.
Za avanturu po snegu i gustim šumama Sjeničko-pešterske visoravni zaduženi su rendžeri, specijalno obučeni i dobri poznavaoci terena i surove pešterske zime.
“Osim Ski centra Žari i kulturno-istorijskih spomenika, Specijalni rezervat prirode Peštersko polje je najveće blago ovog kraja koje svaki domaći i strani turista mora da doživi. Niste bili u Sjenici ako niste učestvovali na pešačkoj turi po niskim temperaturama i snegu koje organizujemo u zimskom periodu ovde na Sjeničko-pešterskoj visoravni”, rekao je rendžer Specijalnog rezervata prirode Peštersko polje Sabahudin Abdagić.
Sjenicu su zbog hladnoće i niskih temperatura prozvali i “srbijanskim Sibirom”. Najniža temperatura ikada zabeležena u toj opštini iznosila je čak – 38 stepeni Celzijusa. Rekordna visina snega u centru Sjenice od 112 centimetara izmerena je 2012. godine.