Piše: Michael Stephens
Nije neoprostivo smatrati da se Arapsko proljeće nikada nije dogodilo u većem dijelu Vijeća za saradnju Zaljevskih zemalja (GCC). Ušuškan u obilate rezerve ugljikovodika i zdrave vladine budžete, i (s izuzetkom Bahreina) s populacijama koje više vole stabilnost od haotične političke promjene, GCC je uspijevao izbjeći scenario u kojem nestabilnost doseže do njegove teritorije. Za razliku od užasa u Iraku i Siriji, i stalnih problema u Libiji, Egiptu i Libanu, vođe GCC-a su dobro prošle.
Ali od 2011. članicama GCC-a postaje sve jasnije da SAD, koji im je do tada bio garant sigurnosti, gubi interes za ovu regiju. Kao odgovor na to, GCC, a posebno Saudijska Arabija, postao je sve više frustriran jer su im tradicionalni sigurnosni proračuni radikalno uzdrmani, i ova frustracija se pretočila u aktivnije regionalne politike u Siriji, Libiji, Egiptu i Bahreinu, s tim što se sve Zaljevske zemlje nisu složile u vezi najboljeg načina provedbe ovih politika.
Zaljevske su zemlje trenutno suočene sa znatnim brojem sigurnosnih problema, i s obzirom da se radi o organizaciji osnovanoj prvenstveno kao kolektivni sigurnosni sporazum u odgovoru na iransku islamsku revoluciju, njena kolektivna odlučnost nalazi se pred teškim testom. S obzirom da su se Sirija, Irak i Jemen pokazali kao okupljališta za radikalni, sunitski ekstremizam a Iran se upliće, GCC oko svojih granica vidi samo probleme.
Kreativno razmišljanje
Međutim, veoma je malo kreativnih ideja kako stabilizovati regiju. Sirijski predsjednik Bashar al-Assad mora biti svrgnut s vlasti i njegovi pomoćnici u Iranu se moraju natjerati da prihvate činjenicu kako je on u jednakoj mjeri uzrok nevolja u regiji u kolikoj je to i grupa Islamska država u Iraku i Siriji (ISIL), koja također mora na neki način biti uništena.
No, koja rješenja postoje za ove dvostruke i kontradiktorne probleme? Izuzev prolongirane vojne intervencije Zapada (koja nikako nije rješenje), nema ih mnogo.
Najveću zabrinutost izaziva saga nalik sapunici u Jemenu, problematičnom rođaku GCC-a na jugu. Nestabilnost u Jemenu proizvodi čitav niz sigurnosnih izazova, kako vanjskih tako i unutrašnjih, te kao i u Siriji i Iraku, sadrži dupli izazov širenja iranskog utjecaja na jednoj strani i ekstremističkog sunitskog islama na drugoj.
Opširnije na portalu Al Jazeere: