U FokusuUmjetnost

Sarajevo na filmskom platnu

Kolika je simbolika i snaga multietničkog Sarajeva najbolje govori natpis kod Vječne vatre: Hrabrošću i zajednički prolivenom krvlju boraca bosansko-hercegovačkih, hrvatskih, crnogorskih i srpskih brigada slavne Jugoslavenske armije, zajedničkim naporima i žrtvama sarajevskih rodoljuba Srba, Muslimana i Hrvata 6. aprila 1945. godine oslobođeno je Sarajevo glavni grad Narodne Republike Bosne i Hercegovine. Vječna slava i hvala palim junacima za oslobođenje Sarajeva i naše otadžbine.

Atentat u Sarajevu

Jugoslovensko-čehoslovačko-zapadnonjemački film iz 1975. godine koji je režisirao crnogorski režiser Veljko Bulajić, međutim pod istim nazivom 1968. godine bosansko-hercegovački i hrvatski režiser, komediograf i dramski pisac Fadil Hadžić snimio je film o Sarajevskom atentatu koji filmska kritika smatra kvalitetnijim iako je dosta manje potrošeno finansijskih sredstava.

Valter brani Sarajevo

1972. godine u bivšoj Jugoslaviji snimljen je film Valter brani Sarajevo, Hajrudina Krvavca, ratni, partizanski, antifašistički film u kojem je prikazana odbrana Sarajeva od fašističke Njemačke.

Vladimir Perić Valter stvarna je ličnost po kojoj je inspirirana priča filma, a čast da glumi Valtera pripala je pokojnom Velimiru Bati Živojinoviću uz kojeg su u filmu još glumili i Ljubiša Samardžić, Stevo Žigon, Relja Bašić i drugi.

Daleko najpoznatija izjava u filmu je dijalog koji se odvija između časnika njemačke vojske von Dietricha i službenika Gestapa Wildera.

von Dietrich: “Otkada sam u Sarajevu, tražim Valtera i ne mogu ga naći. Tek sada kada odlazim shvatio sam ko je on.

Wilder: “Znate ko je Valter?! Recite mi odmah njegovo ime!”

von Dietrich: “Pokazat ću vam ga… Vidite li ovaj grad? (kamera prikazuje Sarajevo), To je Valter…”)

Savršeni krug

Ademir Kenović je 1997. godine režisirao film Savršeni krug koji mjesto radnje smješta u Sarajevu, a vrijeme radne je posljednji rat i agresija na Bosnu i Hercegovinu (1992-1995) godine.

Mustafa Nadarević glumi Hamzu (pjesnika sklonom alkoholu) kojeg napuštaju žena i kćerka i bježe iz Sarajeva, a on stjecajem okolnosti pronalazi dvojicu dječaka od kojih je jedan gluhonijem i preuzima brigu o njima.

Film vjerno prikazuje sve strahote, patnje i užase koje su Sarajlije prolazili dok su četničke granate, snajeprski meci i druga artiljerija nemilosrdno gađale njihov voljeni grad i njih same.

Pored Mustafe Nadarevića u filmu glume još i Jasna Diklić, Josip Pejaković, Senad Bašić, Almir Podgorica, Almedin Laleta i drugi.

Vidjevši crtež kruga na papiru zaljepljenog na vratima sobe, gluhonijemi Kerim je pokazivao Hamzi pitajući se šta je to.

Hamza: A ovo? To ti je kad me, onako, kad mi ruka trne, onda pravim krugove, uzmem olovku i ovako ga samo spičim, i onda sve prođe, znaš?

Smrt u Sarajevu

Radnja nagrađenog filma (Srebrni medvjed 2016.) se dešava u jednom sarajevskom hotelu. Radnici hotela u kojem se održava ceremonija obilježavanja 100. godišnjice atentata u Sarajevu za vrijeme najposjećenije noći odlučuju stupiti u štrajk zbog neispaćenih plata.

Smrt u Sarajevu bavi se problemom današnje Bosne i Hercegovine u kojoj su zastupljeni različiti pogledi na historijska dešavanja. Uloge tumače: Snežana Marković, Izudin Bajrović, Vedrana Seksan, Muhamed Hadžović, Faketa Salihbegović, Edin Avdagić Koja, Jacques Weber, Aleksandar Seksan i drugi. Scenario i režiju potpisuje Danis Tanović.

Ostali filmovi

Nekoliko je još filmova čije se mjesto radnje smješta u Sarajevo kao što su: Kod amidže Idriza, Grbavica, Ljetno u zlatnoj dolini, Teško je biti fin, Duhovi Sarajeva…

Za Akos.ba piše: Mirza Pecikoza

Povezani članci