Sapunice i reality šund umjesto dječijeg obrazovnog programa
Nekada su se pravili programi koji se danas pamte i s kojim su odrasle generacije, a sada je sve drugačije.
Piše: Mario Pejović
Promiskuitet, prostitucija, intrige, narkomanija i ubistva u prijepodnevnim satima na malim ekranima postali su svakodnevnica komercijalnih, ali i javnih televizija. Nekadašnji obrazovni programi namijenjeni mališanima su zamijenjeni ljubavnim jadima raznih Isaura, Hurem, Nihal… koje čekaju na svog Diega Alejandra, Ezela, Bena… Mnogi od tih heroja sapunica su više puta ustali iz mrtvih, bili su sami sebi braća i sestre, ponekim je transplantiran mozak, kleli su se na krvne osvete, iste ispunjavali…
Sapunice, nasilni filmovi i serije te raznorazne reality emisije su već odavno postale obavezan sadržaj na televizijskim kanalima, ali stručnjaci i brojni roditelji smatraju da im nije mjesto u jutarnjim satima, koji su nekada bili rezervirani za mlade.
Svjesna je toga i Sabina Beglerović, majka dvoje osnovaca mlađih od 10 godina, te ukazuje kako se “na aktuelnim jutarnjim programima može vidjeti jako malo emisija koje su prikladne za djecu. Više su to emisije koje ‘otupljuju’ djecu i ne predstavljaju nikakav mentalni izazov za njih.”
“U mnogim ‘dječijim’ emisijama, naročito onim sinhronizovanim, nalazimo izraze koji bi trebali biti zabavnog karaktera, ali to nikako nisu. U njima su ‘legalizovane’ psovke, vrijeđanja i jakno puno agresivnosti”, ocijenila je Beglerović.
‘Prihvatljiva norma’
Sve se to, kako kaže, odražava na psihu djece, koja takvo ponašanje usvajaju kao društveno prihvatljivu normu.
“Ni sama ne znam kako objasniti djetetu da se ne izražava onako kako se pojedini likovi iz crtića izražavaju. Ako je na TV-u, mora da je OK”, navodi.
Smatra i kako sadržaji sapunica, prije svega “uvrnute porodične relacije”, mogu samo kod djece stvoriti pogrešnu sliku o životu i njihovim očekivanjima.
Opširnije na portalu Al Jazeere: