Ramazanski kuhar: Ideja za iftar
Kako je riječ o prvom danu posta treba uzeti u obzir da je za naše tijelo to jedna vrsta šoka. Vremenom će se tijelo prilagoditi neuzimanju hrane i pića, ali u prvim danima ramazna veoma je važno prilagoditi tijelo, odnosno naš želudac ovim promjenama
Prva greška koju možemo učiniti jeste da pretjeramo s hranom za iftar. Bez obzira koliko mislimo da smo gladni i da nam je potrebno više hrane, našem tijelu nisu potrebne velike količine hrane. Često u strahu od gladi pretjerujemo s hranom pa se nakon ramazana žalimo da smo dobili koji kologram umjesto da smo smršali. Ovo je naročito važno imati na umu za iftarski jelovnik, jer tijelo je u manjem pokretu nego u toku dana pa svu hranu koju smo unijeli nije moguće potpuno i ispravno probaviti. Također, klanjanje teravih-namaza i noćni ibadet je umnogome otežan s obzirom da nam se nakon velike količine hrane traži san.
Uzmemo li u obzir da se pileća supa često daje boelsnicima za prvi dan ramazanskog posta ona bi bila odličan izbor. Zbog različitih aditiva u kupovnim, najbolje je praviti domaću pileću supu što je veoma jednostavno. Pored klasične tjestenine za supe, a ovdje preporučujemo one s halal-certifikatom, za večerašnji iftar kupite i pile od jednog od velikog broja halal-proizvođača. Glavni dio piletine iskoristite za glavno jelo, o kojem ćemo kasnije pisati, a krilca ili kosti koje nećemo upotrijebiti za glavno jelo kuhajte sa tjesteninom za supe. Uz malo začina dobit ćete mnogo kvalitetniju supu od kupovnih i naravno zdraviju.
Kada je riječ o glavnom jelu, za ovaj iftar možete se odlučiti za piletinu, odnosno bijelo meso. Glavne prednosti bijelog mesa u odnosu na crveno su manja kalorijska vrijednost i manji udio zasićenih masnoća i kolesterola, no treba imati na umu da piletina s kožom sadrži dvostruko više masnoća nego bez nje te je zbog toga treba jesti bez kože. S obzirom da je na jelovniku bolnica za prazan želudac bijelo meso je odličan izbor, ako već ne možemo zamisliti jelo bez mesa.
Ovdje ćemo predložiti dvije vrste odnosno dva načina pripreme piletine, jedan klasični način i drugi ne baš toliko poznat za domaću kuhinju, ali je itekako ukusan.
Piletina sa šampinjonima i dimljenim sirom
Pileće meso isjecite na četvrtine, začinite ih vegetomi biberom pa ispecite na vrelom ulju. Umutite jaja sa pavlakom, vegetom i biberom. Složite pečenu piletinu u podmazanu vatrostanu činiju, prelite je s mješavinom jaja i pavlake. Stavite u rernu na 200 stepeni dok ne porumeni. Šampinjone isjecite na listiće, a dimljeni sir krupno narendajte. Pred kraj pečenja izvadite piletinu sa šampinjonima i dimljenim sirom, pospite je šampinjonima i sirom, pa vratite u rernu samo da se malo zapeče.
Za ovaj prilog dobar izbor je tjestenina koja može biti bez dodataka s obzirom da će piletina i šampinjoni dati dominirajući ukus.
Curry piletina
Pileće filete narežemo na komade veličine zalogaja, luk nasjeckamo, feferone očistimo i narežemo na trakice, bijeli luk na listiće, a ako želimo korijander i kumin izmrvimo (u zamjenu može i malo peršuna ili drugog blagog začina). U tavu na ulje dodamo luk, posolimo ga, promiješamo i pržimo dok malo ne omekša. Zatim dodamo komade piletine, trakice feferona, listiće bijelog luka, promiješamo i sve zajedno pržimo na srednje jakoj vatri. Nakon 7-8 minuta prženja, piletinu začinimo solju, kurkumom, mljevenim kuminom i korijanderom, dodamo malo paradajz-sosa i curry pastu, ulijemo vrhnje za kuhanje, izmiješamo sastojke i pričekamo da zavri.
Umjesto curry paste: curry možete kupiti u prahu tj. kao obični začin u svakoj trgovini. Da dobijete tečni začin pomiješate ga sa jogurtom, što gušćim, i s malo maslaca, vegete, bibera, čilija – ljute paprike. Ostavite da odstoji 20 minuta i upotrijebite ga kao curry pastu.
Desert:
Za prvi dan posta, naročito ako smo osjetili žeđ, dobar izbor je bosanski kompot, lahko se pravi a nije opterećujući za želudac.
Za ovaj iftar sjetimo se hadisa: “Ljudi su u dobru sve dotle dok se požuruju na iftar!” (Buharija i Muslim)
preporod.com