U Fokusu

Psihološka pomoć unesrećenim zbog poplava i klizišta u Bosni i Hercegovini

Prije nekoliko dana, grupa mladih psihologa odlučila je pokrenuti Psihološku pomoć unesrećenima zbog poplava i klizišta u cijeloj BiH. Grupu je pokrenula Sara Šaljić ( ovdje možete posjetiti i njihovu FB stranicu FB stranica – Psihološka pomoć) . O važnosti psihološke pomoći ugroženom stanovništu, kao i načinu uključivanja svih nas koji želimo pomoći, popričali smo s Lejlom Hasandedić, magistrom psihologije, jednom od inicijatorica ove ideje.

Kako nam je Lejla objasnila, vrlo važan segment svake osobe je njeno psihičko zdravlje. U trenutku nakon poplave prvo se javi Instinkt za preživljavanjem, zatim za osnovnim fiziološkim potrebama, a kada se osobe izmjeste na sigurno područje javlja se potreba za podrškom, socijalnim kontaktima i osjećaj straha i neizvjesnosti – kako dalje. U tom trenutku je ljudima najvaznija psihološka podrška i pomoć.Naravno ljudi su socijalna bića i u komunikaciji jedni sa drugima su velika podrška, ali u situacijama elementarnih nepogoda poput ove koja je zadesila našu zemlju javlja se potreba za stručnom pomoći, psihološkim kriznim intervencijama.

Working-with-kids-300x204‘Ideja za organizovanje stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja i pružanja psihološke pomoći unesrećenima krenula je od neformalne grupe, pretežno mladih stručnjaka. Zatim su nam se pridružili prestavnici Društva psihologa FBiH koji su u saradnji sa CK i lokalnim CMZ (Centrima za mentalno zdravlje) odlučili da pruže stručnu pomoć. Prije svega se pristupilo izradi baze svih zainteresovanih volontera, stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja, a zatim su planirane edukacije na kojima bi se svi zainteresovani volonteri osposobili za rad na terenu. Nakon edukacije ce se pruziti stručna pomoć djeci i odraslima u poplavama podgođenim područjima. Stručnjaci ce biti raspoređeni u timove gdje ce zajedno raditi iskusne i mlađe kolege, koji će imati adekvatnu supervziju i kasniju evaluaciju urađenih aktivnosti i pružene pomoći.’, objasnila nam je Lejla.

Prvi korak je pružiti pomoc u oblasti psiholoških kriznih intervencija, a kasnije ljude usmjeriti na institucije i stručnjake u lokalnim sredinama koji će im nastaviti pružati podršku, savjetovanje i po potrebi psihoterapiju.

‘Kolege iz Zenice su već nekoliko dana na terenu i dobili su mnogo pozitivnih povratnih informacija za svoj rad. A kolege iz naše grupe u Sarajevu su se organizovali i rade sa djecom u Semizovcu i Vogošći te nam također prenose pozitivne utiske.’, rekla nam je Lejla.

‘Sve je na volonterskoj osnovi, treba nam novac za prevoz kolega i materijali za rad sa djecom, (didaktičke igracke, bojice, markeri, plastelin, drustvene igre i sl).’

Ako neko zeli pomoci oko prevoza moze se javiti Društvu psihologa, a za doniranje materijala za rad sa djecom udruženju Step by step koji se nalaze u ul Kralja Tvrtka 1 svaki radni dan od 8 do 16 sati.

divithana.com

Povezani članci