Kolumne i intervjui

Plin nije voda: Ko profitira iz srpsko-ruske ljubavi?

Bez priča o bratskoj ljubavi Njemačka je uložila 1,2 milijarde, Italija milijardu eura, Grčka 950 miliona eura…

 

Piše: Ratko Femić

Posle telefonskog razgovora Vladimira Putina i Tomislava Nikolića, predsednika Rusije i Srbije, zbog otkazivanja gradnje Južnog toka, izvoz 10.000 Fiatovih vozila 500L za Rusiju je izvesniji nego pre. Odluka o tome nije doneta, tako nešto nije potvrdio nijedan od predsednika, ali je Nikolićeva savetnica nešto načula tokom tog četrdesetominutnog telefonskog sastanka i svoj zaključak da je predsednik Putin u načelu saglasan s tim poslom – prenela medijima. Tako optimista gleda na ovu situaciju: da nije propao Južni tok, ne bismo dobili posao izvoza bez carine 10.000 velikih fića, zdelano v Serbiji.

Jedan poziv menja sve, ali samo u pesmi Partibrejkersa, jer nam je u stvarnosti umesto godinama najavljivanog posla vrednosti milijarde evra dopao zaključak o “načelnoj saglasnosti” Putina prenet od izvora iz “treće ruke”. Nesigurno nam se smeši utešna nagrada. Sve i da je dobijemo, reč je o jednokratnom instant-poslu vrednosti blizu 150 miliona evra, što je deseti deo prošlogodišnjeg prometa kompanije Fiat automobili Srbija (FAS), čija je netozarada tada bila gotovo 10 miliona evra. Neko bi izveo računicu da je zato država, koja je vlasnik 33 odsto kapitala kompanije, zaradila 3,3 miliona evra, što bi bilo tačno da subvencije Vlade Srbije FAS-u 2013. nisu iznosile 51 milion evra. Država je iz aranžmana sa “Fiatom” prošle godine “skraćena” za 48 miliona evra. Eto takav posao smo “dobili” u zamenu za obećani Južni tok. Ali samo načelno, i to prema rečima izvora – veseljaka i optimiste. 

To je ono što su Rusi mogli da ponude a da nije protivno njihovim interesima. Nema tu ljutnje. Ne može niko drugi da nam bude kriv zbog naših neutemeljenih velikih očekivanja zasnovanih na “bratskom” a ne interesnom odnosu. Ali, ima tu još nekih razloga. U Srbiji je manje od Putinove bila voljena Jeljcinova Rusija, jer Srbi vole čvrstu ruku, jakog lidera, prosto obožavaju autokrate koje same rešavaju sve probleme – i tamo i ovde. 

Ruske investicije

Nije bilo davno kad su nas mediji u Srbiji obasipali ruskim milijardama. Doduše, i mediji i javni delatnici nas u poslednje vreme posvemašno “mažu” milijardama investicija – arapskih, ruskih, kineskih, francuskih… Od toliko nula ne može da se živi.

 

Opširnije na portalu Al Jazeere:

Ko profitira iz srpsko-ruske ljubavi?

 

 

Povezani članci