Palestinski biznismen ukazao koliko je uvoz čelika i druge robe iz Turkiye važan za Palestince
Prekid turske trgovine s Izraelom ne bi se odnosio samo na Izrael, već bi to bio prekid trgovine i sa Palestinom. To je zato što nemamo svoje luke i aerodrome, kazao je Veher
Mahmud el-Veher, najveći trgovac čelikom na okupiranoj Zapadnoj obali, izjavio je da godišnje uvoze između 130 i 150 hiljada tona čelika iz Turkiye i da ih moraju dopremati kroz izraelske luke i carinu, te rekao sa tako iz Turkiye uvoze čelik i cement, ali i industrijske sirovine, različite materijale kao što je plastika, javlja Anadolu.
Veher je u razgovoru s novinarom Anadolu kazao da je poduzetnik u različitim sektorom i vlasnik najveće fabrike na Zapadnoj obali, a da je u procesu osnivanja još jedne.
Veher je rekao da uvoze industrijski materijal, posebno čelik, iz Turkiye i da je njihov obim trgovine svake godine sve veći.
“Čelik koji uvozimo iz Turkiye na godišnjem nivou varira između 130 i 150 hiljada tona. Tj čelik se uglavnom koristi na tržištu Zapadne obale. Mi smo također prodavali i u Gazi, ali smo se povukli s tržišta Gaze prije godinu dana“, kazao je on.
– Razlog zbog kojeg radimo sa Turkiye je kvalitet i standard –
Ističući da najveći uvoznih turskog čelika na Zapadnoj obali, Veher je rekao da je ova godina bila komplikovana i da je u mnogim oblastima zabilježen pad poslovanja.
Veher je naveo da su razlozi za saradnju sa Turkiye to što poštuju standard kvaliteta, što su proizvodi visokog kvaliteta i što su cijene razumne.
Ističući da je Turkiye istorijski i tradicionalno veoma bliska Palestincima, Veher je rekao da postoji i veliko međusobno povjerenje između Palestinaca i Turaka.
Dodao je da se tu radi o bratskim odnosima, a ne o pukoj komercijalnoj saradnji.
“Razlog zbog kojeg radimo sa Turkiye je kvalitet i standard, a često i cijena. Ne možemo naći takvu cijenu u Evropi. Postoji povjerenje između nas i turskih kompanija“, rekao je on.
Podsjetivši da sa Turkiye rade već 15 godina, Veher je rekao da je turski standard u skladu s izraelskim i da sve što uvoze mora biti u skladu sa izraelskim i palestinskim standardima.
“Od Turkiye kupujemo i cement. Međutim, nisu to samo čelik i cement. Takođe uvozimo iz Turkiye i sirovine i materijale za naše industrijske fabrike. Takođe kupujemo industrijske ulazne materijale kao što je plastika“, kazao je on.
– Rez trgovine između Turkiye i Izraela znači i prekid trgovine sa Palestinom –
Veher je kazao da bi presijecanje trgovine Turkiye sa Izraelom direktno uticalo i na poslovanje Palestinaca.
“Prekid turske trgovine s Izraelom ne bi se odnosio samo na Izrael, već bi to bio prekid trgovine i između Turkiye i Palestine. To je zato što nemamo svoje luke i aerodrome. Kada uvozimo proizvode iz Turkiye, oni dolaze preko Izraela i ne postoji drugi način da dovezemo robu“, kazao je palestinski poduzetnih Veher.
On je dalje kazao da, ukoliko se prekine trgovina između Izraela i Turkiye, oni kao Palestinci više neće moći kupovati materijale iz Turkiye, te da će morati tražiti druge izvore za proizvode.
Govoreći o opcijama kao što su zemlje Zaljeva, Evropa, Egipat i Kina, Veher je rekao da Egipat ne ispunjava tražene standarde. a da su proizvodi drugih preskupi.
Veher je naveo da bi i palestinski kupci bili direktno pogođeni time jer bi morali plaćati više za proizvode kupljene iz drugih zemalja.
Dalje je upozorio da bi prekidom trgovina između Turkiye i Izraela poslovni ljudi u Palestini mogli izgubiti kontrolu nad tržištem.
“Ko će u ovoj situaciji početi kontrolirati tržište Zapadne obale? Izraelske kompanije. Počeće kontrolirati tržište jer posjeduju cijenu, proizvode. Oni proizvode. U Izraelu postoje dvije čeličane, proizvode čelik. Lako mogu kontrolisati palestinsko tržište tako da će uticati na sve strane“, pojasnio je Veher.
– Palestinska trgovina ide preko Izraela –
Naglasivši je da Palestinci preko Izraela moraju trgovati sa cijelim svijetom, Veher je rekao da ne postoji drugi način.
“Na primjer, trgovina preko Jordana je veoma skupa. Troškovi transporta, troškovi leta, sve je jako skupo. Radimo s njima na dnevnoj bazi. Da budem iskren, u posljednje vrijeme potrebni nam je da se palestinski radnici vrate na posao u Izrael, jer oni pokreću ekonomiju i tržište“, rekao je Veher.
Veher je također napomenuo da su prije početka izraelskih napada na Gazu, koji traju od 7. oktobra 2023. godine, njihove fabrike radile u tri smjene 24 sata dnevno, ali da mnoge te fabrike zatvorene zbog blokade granice i rata, te da Palestinci više ne radie u Izraelu.
Ističući da rad s Turkiye znači rast i razvoj palestinskog naroda, Veher je rekao da se to odnosi i na saradnji u oblastima kao što su hrana, odjeća i druge potrebne robe.
“Uvozimo iz Turkiye, a ne Izraela. Rastemo s Turkiye, razvijamo se iz dana u dan i iz godine u godinu. Širimo naše poslovanje u svim sektorima“ rekao je on.
– Palestinska ovisnost o Izraelu na graničnim prelazima i lukama –
Abid el-Veher, čelnik grupe kompanija Balavi rekao je za Anadolu da sa Turcima posluje od 2008. godine i da mu je ugodno raditi s njima.
“Kao Palestinci, ovisni smo o Izraelu na graničnim prelazima i lukama. Kada uvozim iz Turkiye, plaćam carinu Izraelu. Oni prenose poreze koje prikupljaju palestinskoj administraciji. Stoga, ako presiječete trgovinske odnose sa Izraelom, Izrael nama neće dozvoliti uvoz iz Turkiye. Moraćemo da se okrenemo Evropi, Rusiji ili Kini“, rekao je on.
Veher je rekao da sa Turcima radi 16 godina, da im jako vjeruje, da ga Turci vide kao jednog od njih i da se prema njemu ponašaju drugačije od svih uvoznika na Bliskom istoku.
Navodeći da su SAD i Izrael ranije željeli uspostaviti partnerstvo s njim, ali je on to odbio, Veher je rekao da je palestinskom ministru ekonomije da će trgovati samo s Turcima.
“Ne vjerujem nikome osim ovim ljudima. Sa njima radim već dugi niz godina. Moji poslovni prijatelji također rado posluju s Turcima. Turci olakšavaju stvari kada trguju s Palestincima. Oni se prema Palestincima odnose blago“, zaključio je Veher.
akos.ba