Održan drugi susret debatnog kluba AKOS-a
Drugi po redu susret članica debatnog kluba AKOS-a, sa prof. Sanjom Vlaisavljević održan je 13.10.2016. godine u prostorijama Udruženja Svitanje na Mojmilu. Prof. Sanja Vlaisavljević započela je ovaj susret sumiranjem očekivanja od prošlog susreta, koji su se našli na zajedničkom „stablu očekivanja“ učesnica od ovakve vrste zajedničkog edukaivnog druženja. Ova očekivanja, prof. Sanja Vlaisavljević ocijenila je kao „visokim“, svakako – u pozitivnom smislu.
Članice debatnog kluba AKOS-a već su se na prvom susretu upoznale sa pojmom debate, važnostima njenog prakticiranja za sticanje vještina argumentovanog izražavanja i pristupanju posebnim vrstama konverzacija kao što su rasprave ili debate, gdje se takve osobine neprikosnoveno zahtijevaju od onih koji pristupaju sličnoj vrsti dijaloga. Pri ovom susretu već od prvih minuta prof. Sanja Vlaisavljević, uz početne vježbe ukazivala je na moguće pogreške pri ne zanemarivanju prirode čovjeka tokom debate, te kakvi se propusti mogu desiti u toku iste ukoliko se učesnici ne pridržavaju pravila i ne nauče ostaviti svoja osobna mišljenja ili uvjerenja po strani. Bitno je napomenuti da se ovom druženju također pridružila asistentica prof. Sanje Vlaisavljević, Nadina Balagić.
Neupitno, teorija debatiranja o kojoj je govoreno, kontinuirano se potkrijepila vježbama rasprave i debate u kojoj su učesnice imale priliku lično se suočiti sa drugačijim mišljenjima. Za početak, učesnice su pristupile kraćoj vježbi „Predrasude i stereotipi“, koja je imala zadatak da pokaže kako je svaka osoba iskonski sklona takvoj vrsti razmišljanja koja nisu produkt racionalnog razmišljanja, već tim dirigiraju njena osjećanja na osnovu kojih su izgrađena i dosta čvrsta uvjerenja.
Sljedeća vježba bila je formirana na način da su debatantice zauzele stav suprotan od njihovog privatnog stava, te na taj način isključujući „ja“ u razmišljanju i pronalaženju argumentacije, zastupale i aktivno branile drugačije razmišljanje.
Za posljednju vježbu, prof. Sanja Vlaisavljević navela je da je ta vrsta debate dosta komplikovanija u odnosu na druge vrste, posebno kada su u pitanju početnici, ali je stoga veoma dobar način za savladavanje i ostalih formacija, jer kada učesnici prođu kroz takvu vrstu struktuirane rasprave, i obični argumentovani dijalog je jednostavnije voditi uz takvu prethodno savladanu vještinu.
To je debata formacije „Karl Popper“, kojoj su aktivno pristupile dvije grupe debatantica sa zadanom temom, u kojoj je jedna grupa imala zadatak afirmativno odbraniti zadani stav, dok je druga grupa temi pristupila negativnim stavom te u svom zadatku oponirati afirmacijskoj ekipi i dokazati suprotno od navedenih argumenata suprostavljene grupe.
Asocijacija za kulturu, obrazovanje i sport – AKOS nastavlja sa projektom i sljedećeg četvrtka u 18h.
Projekat je finansiran od strane općine Novi Grad i realizovati će se kroz šest sedmičnih susreta.
Akos.ba