Vijesti iz svijeta

Erdogan: Ne želim biti na istoj fotografiji sa onima koji su nasilnim putem došli na vlast!

Da li je UN mjesto gdje govore oni koji su na vlast došli vojnim udarom? Ili je to mjesto gdje govore oni koji su na vlast došli demokratskim putem i mjesto gdje govore oni koji dolaze iz autokratskih režima, ali kojima je narod zadovoljan? Ako je to mjesto gdje svi govore, onda je to drugi problem. No, ako ja kao Tayyip Erdogan vjerujem u demokratiju, onda ja ne želim biti na istoj fotografiji s onima koji su antidemokratskim putevima došli na vlast

  – Ne želim biti na istoj fotografiji s onima koji su antidemokratskim putevima došli na vlast, poručio je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, obrativši se na otvaranju Svjetskog ekonomskog foruma u Istanbulu, prenosi Anadolu Agency (AA).

“Govoreći općenito, pitam vas da li ćemo biti uz svjetske demokratske režime ili uz autokratske režime? Postoje autokratske zemlje gdje je narod zadovoljan režimom. Ako je narod zadovoljan, nema se više šta reći. Ali, postoje i takvi režimi gdje se narod boji, gdje ne smiju ništa da kažu. Kada govorimo o demokratskim režimima kažemo da se poštuje volja naroda. Kažemo da se treba poštovati šta narod želi. Ali, nažalost, vidimo da je u jednoj zemlji gdje se s 52 posto očitovala volja naroda, ministar te zemlje čini vojni udar i tim vojnim udarom dobija legitimitet. Gdje? U različitim zemljama svijeta. Gledate u zemlju koja se naziva “kolijevkom demokratije” i ona prihvata taj legitimitet. Interesantno, pojavljuje se i u UN-u, čak i govor drži. Da li je UN mjesto gdje govore oni koji su na vlast došli vojnim udarom? Ili je to mjesto gdje govore oni koji su na vlast došli demokratskim putem i mjesto gdje govore oni koji dolaze iz autokratskih režima, ali kojima je narod zadovoljan? Ako je to mjesto gdje svi govore, onda je to drugi problem. No, ako ja kao Tayyip Erdogan vjerujem u demokratiju, onda ja ne želim biti na istoj fotografiji s onima koji su antidemokratskim putevima došli na vlast. Onda nisam ni bio na Generalnoj skupštini UN-a, sa njima ne mogu biti. Jer, onda ne znam šta da kažem svom narodu. Jer, borba za demokratiju nije obična borba. Pogledajte, siromašan, nemoćan i obespravljen narod otvoreno je izložen zlostavljanju terora i terorističkih organizacija. Turska već dugo vremena skreće pozornost na ovaj neodrživi razvoj dešavanja, apeliramo na nadolazeće probleme, ističući da su loklani problemi kao terorizam i islamofobija počinju bivati globalni”, rekao je predsjednik Erdogan.

Predsjednik Erdogan također je istakao da je u Siriji broj poginulih od režima iz Damaska dosegao 250 hiljada osoba, a da je oko sedam milina osoba raseljeno te da se samo u Turskoj nalazi oko 1,5 milona sirijskih izbjeglica.

“U posljednih nekoliko sedmica prilivi imigranata povećali su ovaj broj. Niko sada ne kaže ‘Turska, na tvoju teritoriju je došlo 1,5 miliona ljudi, šta možemo učiniti za vas kako bismo vam pomogli?’. Do sada nam je ukupno i od Vijeća za izbjeglice UN-a došlo 150 miliona. A mi smo do sada potrošili 4,5 miliona dolara. Ali, niko ništa ne pita. Kažu ‘Turska ionako snosi troškove’. U međuvremenu, mi se sada u izbjegličkim kampovima u Turskoj susrećemo s određenim sociološkim poteškoćama. Sve to podnosimo. No, niko ne kaže: ‘Šta bismo mi mogli uraditi o tom pitanju”, rekao je Erdogan govoreći o Siriji i sirijskim izbjeglicama u Turskoj.

Povezani članci