Elvir Gigović: Muslimani Švedske osjećaju islamofobiju i diskriminaciju posljednjih godina
Napadi i podmetanje požara u dvije džamije u gradu Eskilstuna u Švedskoj, koji su se desili ove sedmice i to samo u jednom danu, duboko su potresli ne samo švedsko društvo, koje inače, važi za jedno od najdemokratičnijih u Evropi, nego i cijelu evropsku javnost.
Tim povodom, Elvir Gigović, predsjednik Švedskog muslimanskog savjeta (Sveriges Muslimska Rad), krovne organizacije muslimana u Švedskoj, u razgovoru za Anadolu Agency (AA) je kazao kako su ne samo muslimani svijeta nego i Švedske osjetili islamofobiju i diskriminaciju posljednjih nekoliko godina dok desničarske partije u toj evropskoj zemlji tvrde da je islam najveća prijetnja Švedskoj.
“Već nakon 11. septembra 2001. godine i muslimani Švedske su osjetili islamofobiju u vidu diskriminacije u različitim segmentima društvenih aktivnosti. Međutim, nakon ulaska Švedskih demokrata (SD) u parlament 2010. godine intenzitet islamofobije je poprimio nove dimenzije. Predsjednik partije SD-a je u jednom zapaženom članku u visokotoražnom listu Aftonbladet jasno rekao da je ‘islam najveća prijetnja Švedskoj poslije Drugog svjetskog rata’. Zahvaljujući ulasku u parlament, ova partija je dobila pravo na znatnu ekonomsku pomoć koju koriste da propagiraju ideje protiv islama i muslimana. Koliko to efektivno rade govori i sam rezultat izbora u 2014. godini kada su uspjeli udvostručiti svoj broj glasača i danas su treća partija po veličini”, rekao je Gigović.
– Vlada Švedske pokazala interes i određenu zabrinutost za situaciju –
Smatra kako presudni i najveći utjecaj na današnja dešavanja u Švedskoj ima upravo desničarska partija SD naglasivši kako se u toj zemlji već sada govori o “islamo-mržnji”.
“U svjetlu povećanog broja napada na džamije i mesdžide u 2014. godini, koji su kuliminirali paljenjem džamije u Eskilstuni, možemo slobodno kazati da je situacija zabrinjavajuća, ali ne i beznadežna. Iako je 2014, godina u kojoj možemo prestati govoriti o islamofobiji, a početi govoriti u ‘islamo-mržnji’, smatramo da su napravljeni određeni koraci naprijed. Nova vlada Švedske je pokazala interes i određenu zabrinutost za situaciju, izrazili su svoje negodovanje povodom paljenja džamije u Eskilstuni i jasno kazali da je to napad na slobodu vjere, a samim tim i na švedsko društvo”, objasnio je Gigović.
Inače, u četvrtak je u gradu Eskilstuna podmetnut požar u džamiji kada je povrijeđeno pet osoba od ukupno 70 vjernika koji su se nalazili u zgradi u tom momentu. Drugi napad se desio u kasnim večernjim satima istoga dana kada su razbijena stakla na drugoj džamiji u istom gradom.
Čelnik krovne organizacije muslimana u Švedskoj napominje kako će organizacija na čijem čelu se nalazi u narednom periodu poduzeti sve potrebne mjere kako bi zašititila prava i slobode švedskih muslimana.
“U tom pogledu pišemo izvještaje, tekstove, te se sastajemo sa političarima i drugim predstavnicima vlasti kako bi ih informisali o problemu sa kojim se muslimani Švedske susreću. To planiramo nastaviti, i već u toku januara kad imamo od ranije zakazan susret sa ministricom demokratije. Novonastala situacija će zasigurno biti tema tog susreta, kao i mnogih budućih susreta koje ćemo imati sa predstavnicima švedske vlade. Mi ćemo se truditi da im ukažemo na važnost njihove osude ovog čina, te da oni imaju važnu ulogu da kroz svoje institucije osiguraju kažnjavanje počinioca ovog zločina i eventualno sprečavanje novih”, poručio je Gigović.
– Teško predvidjeti budućnost muslimana u Švedskoj –
Ocijenio je kako je vrlo značajno za suživot i dijalog među pripadnicima različitih vjera i svjetonazora da su mnogi švedski ministri odmah nakon napada na džamije oštro osudili takva nedjela.
“Nekoliko ministara u javnosti već je osudilo ovo zlodjelo i izrazilo svoje žaljenje zbog toga. Mi, kao i mnoge druge muslimanske organizacije Švedske, imamo izuzetno dobru saradnju sa drugim vjerskim zajednicama i već od ranije isplaniranu akciju početkom iduće godine kako bi ukazali na porast rasizma u društvu i netolerancije prema vjerskim organizacijama, pogotovo muslimanskim”, kazao je Gigović.
Napominje da, uprkos činjenici da je teško predvidjeti kakva budućnost čeka muslimane u toj skandinavskoj zemlji, Švedska ima dugu tradiciju demokratije i zaštite ljudskih prava kroz institucije.
“Teško je predvidjeti budućnost muslimana u Švedskoj, jer Švedska nije u potpunosti nezavisna i imuna na dešavanja u svijetu. Time budućnost postaje kompleksna i vrlo teška za predvidjeti. Međutim, Švedska ima dugu demokratsku tradiciju sa dobrim kontaktom između vlade i njenih institucija, na jednoj strani, i nevladinih organizacija na drugoj. To je isto tako jedna od vodećih zemalja po pitanju brige za ljudska prava i prava manjina te se nadam da će ta demokratska tradicija prevladati i biti istrajnija u odnosu na nedemokratske ambicije populističkih partija”, istakao je predsjednik krovne organizacije muslimana u Švedskoj.
Inače, u Švedskoj živi oko četiri stotine hiljada muslimana koji su, uglavnom, u ovu zemlju imigrirali zbog ratnih sukoba u njihovim matičnim zemljama. U Švedskoj je, također, krajem devedesetih spas potražilo oko šezdeset hiljada bosanskih muslimana. Ovo je jedna od rijetkih država u zapadnim društvima gdje se članarina Islamskoj zajednici plaća preko poreza, a odavno je priznat i šerijatski sklopljen brak.
Akos.bA/AA