Kolumne i intervjuiU Fokusu

Edina Mujkić za Akos.ba: Cilj nam je da kroz aktivnosti poboljšamo svijest muslimanke

Ženski aktivizam pri Islamskoj zajednici možemo okarakteristi kao oličenje predanosti, rada, ulaganja, odvajanja i borbe s ciljem činjenja dobra za dobrobit zajednice. Rad na terenu, u džematima, u okviru asocijacija, aktiva ili drugih vidova organizacije žena u Islamskoj zajednici idu u pravcu naziranja jasnih kontura ženskog aktivizma i solidarnosti. Bošnjakinje, kćerke, supruge, majke, sestre, koordinatorice, koje svakodnevno vakufe svoje vrijeme za dobrobit nas i naše zajednice često nailaze i na poteškoće i nerazumijevanja. Naravno, mnogo je i svijetlih primjera, dobrih partnerskih odnosa, usklađenog rada, harmonije i energije koja je motivirajući primjer djelovanja. Jedan od lijepih primjera iznimno organizovanog aktiva žena, jeste odjel za aktvizam, brak i porodicu pri medžlisu Islamske zajednice Srebrenik. Ovaj odjel pri medžlisu islamske zajednice Srebrenik u okviru svojih redovnih aktivnosti realiziraju aktivnosti obilježavanja značajnih datuma u islamskom kalendaru, a tako i važnih datuma od društvene zajednice. Do sada su realaizirane brojne aktivnosti, počevši od predavanja, svečanosti, iftara, edukacija, druženja, ali je nadasve značajno spomenuti humanitarno djelovanje žena, koje ovaj odjel čine paradigmom najljepšeg.

O počecima djelovanja Odjela za ženski aktivizam, brak i porodicu pri medžlsu Islamske zajednice Srebrenik, ciljevima, dosadašnjim aktivnostima i poduhvatima, ali i planiram aktivnostima smo razgovarali sa koordinatoricom Edinom Mujkić, koja je u velikoj mjeri zaslužna za realizaciju svega navedenog, koja je nosiocem ideja i odgovornosti. Profesorica Mujkić rođena je 17. septembra 1975. godine u Vlahovićima, u općini Višegrad. Osnovnu školu je završila u rodnom mjestu, a nakon čega se upisuje u Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu, koju završava ratne školske 1994/95. godine. Poslije završene medrese, završava Islamski pedagoški fakultet u Zenici, i stiče zvanje profesora islamske vjeronauke. Obnaša funkciju profesorice islamske vjeronauke u Srebreniku. Od 2011.g. angažirana je na projektu MIZ Srebrenik „EDUKACIJA ŽENE MUSLIMANKE“, a 2015. godine je imenovana za koordinatoricu Odjela za brak i porodicu pri MIZ-u Srebrenik.

U razgovoru za Akos.ba, Edina Mujkić je na samom početku kazala: „Rad sa ženama na području MIZ Srebrenik je započeo 2011. godine, kroz projekat Medžlisa IZ Srebrenik, koji je nazvan „EDUKACIJA ŽENE MUSLIMANKE“. Medžlis me je angažovao kao koordinatora projekta za te poslove. Shodno ukazanim potrebama današnje žene muslimanke, posebno u našim krajevima, MIZ Srebrenik je našao za shodno da počne sa edukacijom namijenjenom djevojkama i ženama koje su se željele bolje upoznati s islamskim učenjem, vrijednostima, kulturom i načinom života. Ovim projektom je predviđeno, pored upoznavanja s islamskim učenjem, vrijednostima, kulturom i načinom života i učenje arapskog pisma i učenje Kur’ana. Ovaj projekat imao je punu podršku rukovodstva MIZ Srebrenik, glavnog imama Refik ef. Hodžića i predsjednika Mevludin ef. Joldića, a kasnije i mr. Abdullaha Arifovića. Sve naše aktivnosti su počele od tada, a uglavnom su se odvijale u prostorijama Medžlisa IZ Srebenik, gdje smo se mi sastajale svakog ponedjeljka i četvrtka od 18 sati. Sve je krenulo od halke Kur’ana, zatim su bila predavanja i tribine iz raznih oblasti.“

Od temelju ideje o edukaciji muslimanki, kroz naredne godine se razvio niz aktivnosti vrijednih spomena: „Od 2015. godine rad sa ženama se odvija kroz Odjel za brak, porodicu i ženski aktivizam pri MIZ Srebrenik, kada sam ja imenovana za koordinatoricu Medžlisa. I od tada su naše aktivnosti bile brojnije i u prošloj godini realizovale smo niz aktivnosti, na koje smo iznimno ponosne.  Časovi arapskog pisma i učenja Kur’ana, održavaju su se dva puta sedmično. U mjesecu maju prošle godine, upriličena je svečanost povodom hatma-dove 12 vrijednih hanuma. Pored ove halke Kur’ana, u Džematu Tinja ima, također, djeluje ženska halka. Redovno se održavaju predavanje za žene u prostorijama MIZ Srebrenik jednom mjesečno, zatim prilikom obilježavanja mubarek dana i noći, a u mjesecu ramazanu ta su predavanja bila prilikom svakog susreta. Pored ovih predavanja, održano je još nekoliko predavanja i tribina, od kojih ističem posjetu prof. Merzije Bašić, prilikom obilježavanja Dana hidžaba, zatim predavanje na temu „Mentalno zdravlje“ koje je održala psiholog mr. Indira Kaltić Mehmedović. U mjesecu ramazanu učenice medresa koje su bile na ramazanskoj praksi posjetile su sve džemete i održale predavanja. Održana su predavanja u džematima koji su iskazali potrebu za predavanjima za žene. Zatim smo realizovale, zajedno sa studenticama koje su bile na ramazanskoj praksi, ramazanski kviz „Ilm“ koji se emitovao posljednjih 10 dana ramazana na radio Srebreniku. Za ovaj kviz smo obezbjedili za svaki dan po 10 nagrada od naših sponzora. Organizovale smo iftar za žene. Realiziramo i humanitarne akcije, a sredstva usmjeravamo za one kojima je pomoć neophodna, socijalni slučajevi i bolesni. Realizovale smo humanitarnu akciju u mjesecu ramazanu prikupljanja sredstava za bajramske paketiće za djecu u Udruženju „Spektar“, djecu sa posebnim potrebama. Tom prilokom smo posjetile djecu u ovom Udruženju, uručile im paketiće i družili se s njima.“

   Znajući da je naše samo ono što damo, vrijedne aktivistice medžlisa Islamske zajednice Srebrenik su bile inicijatorom nekoliko humanitarnih akcija, od kojih se posebno ističu Kolačijada i Humanitarni bazar, održani tekuće godine: „Posebno bih istakla dvije humanitarne akcije u 2018. godini, „Kolačijadu“, koju smo realizovale u februaru i „Humanitarni bazar“ u oktobru. Odjel za brak i porodicu MIZ Srebrenik je povodom Međunarodnog dana djece oboljele i izliječene od raka, iz zahvalnosti prema Bogu Koji nam je dao život i zdravlje, organizovao „Kolačijadu“, odnosno humanitarnu prodaju kolača. Sredstva koja smo tad sakupili, 3088,70 KM, uplaćena su za liječenje dječaka Aleksandra i Arslana. U oktobru smo organizovale „Humanitarni bazar“ i tom prilikom je sakupljeneno 2 672 KM, a bilo je planirano da sredstav budu uplaćena za dječake Emira Buzu i Farisa Brigića, na žalost zbog peseljenja na Ahiret dječaka farisa, sva sredstva su uplaćena za dječaka Emira. Ove akcije su naišle na veliku podršku i pokrenule ono najplemenitije u čovjeku, a to je spremnost da pomogne drugom u nevolji i na taj način potvrđujemo da smo onakvi kao što je Poslanik Muhammed a.s., naglasio da su najbolji oni koji koriste drugim ljudima.„

U širokom opusu aktivnosti Odjela za ženski aktivizam, brak i porodicu medžlisa Islamske zajednice, mjesto su pronašle i razonodne aktivnosti,  a i aktivnostim kojima se njeguje i sfera umjetnosti, znanja i zajedništva. Profesorica Mujkić nam je o tome kazala: „U prošloj, a i u ovoj godini realizovali smo radionice dekupaža a za oba bajrama i Hidžretsku novu godinu upriličile smo druženje za žene u prostorijama MIZ Srebrenik. Također, za Jevmil-ašuru smo pripremale ašuru koju smo podijelile na Trgu Alije Izetbegovića u Srebreniku. Povodom 1. februara – Svjetskog dana hidžaba organizovano je nekoliko aktivnosti na temu “Hidžab moj ponos, moj izbor”. Istog dana na trgu Alije Izetbegovića je podijeljeno 65 mahrama, za koje je sredstva izdvojio MIZ Srebrenik. Za ovu priliku su štampani i letci podrške ženama pod hidžabom koji su  podijeljeni na trgu. Na letcima je bio ispisan tekst o Danu hidžaba kojim se pozivaju sve učenice, radnice, žene domaćice i ostale žene muslimanke da na ta dan ( 1.februar- Svjetski dan hidžaba) nose mahramu. Učestvujemo u svim zajedničlim aktivnostima koje organizira Odjel za brak i porodicu Muftijstva Tuzlanskog npr. posjeta povratničkim džematima, pakovanje paketa za nane i dede na tom području.  Također, 11. 3. 2018. g. smo prisustvovale mimohodu u Tuzli i time dale podršku ženama Srebrenice u njihovom nastojanju da pravda bude zadovoljena, da se istina ne zaborai, cilj nam je bio da im stavimo do znanja da nisu usamljene na tom putu. Za ovu priliku proučile smo i hatmu za šehide Srebrenice, koja je predata u Čarsijskoj džamiji u Tuzli.“

Razgovor s profesoricom Mujkić je proteko u najljepšem ozračju jer je tema odveć ugodna, i teško da može probuditi bilo šta osim čistote osjećaja i potrebe za pohvalama. Profesorica Mujkić s ponosom nastavlja: „Imenovali smo koordinatorice u džematima što je olakšalo i poboljšalo rad našeg Odjela. Koordinatorice u džematima sprovode aktivnosti ali se uključuju i sve ostale aktivnosti koje Odjel sprovodi na nivou medžlisa. Ove godine se trudimo da posjetimo što veće broj džemata i  organizujemo druženje i predavanje za žene. Posebno bih da naglasim i da se zahvalim na velikoj podršcu, kako moralnoj, tako i materijalnoj, MIZ Srebrenik na čelu sa predsjednikom mr. Abdullahom Arifovićem i glavnim imamom prof. Refik ef. Hodžićem. Bez njihove podrške, mi ne bih uspjele realizovati ove aktivnosti. Pored njih, u Srebreniku ima jedna vrijedna grupa hanuma, koje moram posebno da istaknem, mada, one ne vole kad ja pričam javno o njihovom radu. Slobodno smijem da kažem da su one, pored moje porodice, moja snaga, moja podrška. Ova grupa hanuma su nosioci svih aktivnosti na području MIZ Srebrenik, uvijek su tu kad god treba nešto organizovati i pripremiti, i molim Allaha dž.š., da ih nagradi za njihov trud koji ulažu na putu dobra, i da plodove svoga rada vide i na ovom, a posebno na Budućem svijetu, a hoće, ako Bog da, jer Allah dž.š. kaže:” Ko uradi koliko trun dobra vidjet će ga…”

Aktivistice medžlisa Islamske zajednice Srebrenik se nisu umorile, te nastavljaju najljepšim rukopisom pisati primjeru i inspirativnu pruču, u kojoj svako od nas može pronaći dašak motivacije. Aktivistice iz Srebrenika su primjerom kako žena muslimanka treba da djeluje, te da od nje treba da potiče samo dobro. One su oličenjem najljepših osobina, te su izvorom dobra, kako svojim porodicama i bližnjim, tako i svojim zajednicama i društvu u cjelini. Jasno nam govore o aktivizmu žene muslimanke i potrebi ulaganja stalnog napora i truda u težnji ka boljem.

Profesorica Mujkić završava: „Sve one imaju za cilj da u narednom periodu poboljšaju rad i iskazuju spremnost na izvršenje svih zadataka koji im se postave, a sve u svrhu boljeg rada ovog Odjela kako  bi pomogle ženi muslimanki da odgovori izazovima današnjice. Cilj nam je, također, da kroz ove aktivnosti poboljšamo svijest muslimanke kako bi shvatila svoju časnu ulogu majke u islamu, da bi joj to pomoglo u podizanju djece, njihovom ispravnom uvježbavanju i educiranju za život da bi mogli postati aktivni i konstruktivni elementi u društvu.“

Zaključak ove inspirativne priče je jasan. Dozvolimo sebi da budemo najbolji primjer činjenja dobra za našu zajednicu. Otklonimo one malodušnosti koje nas svakodnevno prate, otvorimo um u smislu da samo zajedničko djelovanje i rad mogu donijeti dobrobit zajednici, pa i nama samima. Pojedinac može učiniti mnogo, ali pojedinac koji svoje kapacitete udruži s drugim pojedincima u okviru zajednice i za njenu dobrobit može učiniti mnogo više. Proces djelovanja na ovom polju je još u povoju, mnogo je prostora za rad, učenje i napredovanje, ali je ovo i prilika da se pokaže briga jednih o drugima, koji nesebično dijele savjete, razgovaraju, grade nove prilike, uče i zajedničkim snaga grade ovu specifičnu oblast djelovanja, pa na poslijetku i zajednicu.

Za Akos.ba: Rabija Arifović

Povezani članci