Dnevna soba – kako je urediti?
Porodične potrebe se razlikuju ovisno od porodice do porodice. Profesionalni arhitekti i dekorateri postavljaju pitanja kako bi što uspješnije planirali sobu za dnevni boravak.
Zanima ih uzrast, spol, zanimanje, navike i hobi svakog člana porodice, te uzimaju u obzir hoće li se u dnevnom boravku učiti, spavati, igrati, primati goste, raditi. Na osnovu tih činjenica predlažu raspored, namještaj i opremu. Započnite takvu analizu bez ograničenja i predrasuda, ne razmišljajte samo o sebi uključite i ostale ukućane i nemojte se obazirati na namještaj koji već imate i raspored koji trenutno koristite. Ispravite nedostatke, poboljšajte iskoristivost i fleksibilnost vaše dnevne sobe.
Dnevni boravak je najopterećenija prostorija u kući ili stanu. To je prostorija u kojoj ukućani vole uživati u miru i intimi doma; s druge strane, u njoj se primaju gosti, a domaćin se otvara prema vanjskom svijetu.
Pročitajte još: Kako uklopiti boje u enterijeru
Dnevni boravak je mjesto u kojem se ukućani odmaraju, štoviše skupljaju nove snage, to je prostorija koja najbolje odražava domaćinov ukus i njegovu ličnost (ili onaj dio ličnosti koji želi pokazati drugima).
Raspored namještaja morao bi omogućiti nesmetan život u dnevnom boravku, bez obzira radi li se o zabavi, odmoru, pisanju, čitanju ili šivanju, ručavanju ili gledanju televizora. Veliku ulogu u tome ima i rasvjeta. Mekoća (ili tvrdoća) sjedišta trebala bi odgovarati namjeni stolica, trosjeda ili naslonjača. Što se toga tiče sjedišta se mogu podijeliti na radna i na ona predviđena za odmor.
Pročitajte :Aranžirajte sto u dnevnom boravku
Televizor bi morao biti propisno smješten u odnosu na svjetlosne izvore i gledaoce. Svjetiljka se ne smije nalaziti iza televizora, a ugašeni ekran ne smije odražavati zasljepljujuću svjetlost neke svjetiljke u blizini. Dnevni boravak mora djelovati ugodno i nenametljivo u svakoj prilici. Potrebe i zahtjevi ukućana mogu se s vremenom promijeniti, no dnevni boravak mora i tada odgovarati svrsi.
Ako u porodici ima djece, u dnevnom boravku bi trebalo biti mnogo slobodne podne površine. Istovremeno, opasni i krhki predmeti ne smiju se ostavljati na dohvat ruke. Dnevni boravak treba opremiti novim sjedištima kad djeca odrastu. Premda će velik dio vremena provoditi u svojoj sobi, bit će vam drago kad vam se pridruže i u dnevnom boravku.
Pročitajte: Kako napraviti kreativne police za knjige
Raspored sjedišta u svakom slučaju mora biti prilagodljiv tako da se u prostoriji za dnevni boravak može udobno smjestiti više osoba. Dobro je ako uspijete rasporediti sjedišta tako da se u sobi može nesmetano odvijati nekoliko razgovora u isti mah.
Preporučujemo: 10 korisnih savjeta koji će olakšati svakodnevnicu
Prilikom upotrebe sobe za dnevni boravak neminovno ćete kupiti i neke predmete, kao što su slike, prostirači, knjige i pokućstvo, a sve to treba vješto rasporediti u prostoru. Upravo zbog novih predmeta treba s vremena na vrijeme temeljito promijeniti dotadašnji raspored namještaja u prostoriji.
Pročitajte: Napravite jednostavan mirisni svijećnjak i osvježite dom
Izvor: Interijeri.com.hr