„Da li muškarci ikad ‘odrastu’ ili se čitav život ponašaju kao djeca?“
Mnoge žene su se barem jednom zapitale: „Da li muškarci ikad ‘odrastu’, ili se čitav život ponašaju kao djeca?“
Naučnici nude odgovor, pa kažu: „Većina muškaraca nikad ne ‘odraste’, i do pedesetih godina života se ponašaju kao da su i dalje u pubertetu!“
Naučnici su obavili anketu među ženama i muškarcima, te su ustanovili da 8 od 10 žena smatra da se muškarci neće nikad prestati ponašati djetinjasto.
Žene najviše čudi zašto muškarce i u poznim godinama zabavlja igranje video-igara i jedenje fast-fooda u rane sate. Kao znake nezrelosti, ljepši spol je naveo muško durenje i povlačenje u sebe nakon svađe, utrkivanje s drugim autima na semaforima, to što često nisu u stanju napraviti i najobičnije jelo i smijanje bezobraznim riječima i šalama.
Ispitane žene su se dvostruko više nego ispitanici osjećale kao ‘odrasla’ osoba u svom braku ili vezi. Trećina ispitanica je prekinula vezu ili se razvela od muškarca koji je bio ‘nezreo’.
Jedna od četiri žene smatra da su one odgovorne za donošenje svih važnih odluka u svom braku, a isti procenat njih bi voljelo kad bi njihov partner više pričao o sebi i svojim osjećajima.
46% žena su nekad bile u vezi u kojoj su se osjećale kao da su majka svom partneru.
Zanimljivo je da su muškarci sami za sebe tvrdili da su nezreli i djetinjasti. Na skali nezrelosti, posebno su loše ocijenjeni oni kojima majke pripremaju hranu i peru veš.
Povećava se broj muškaraca koji nikad neće odrasti
Među naučnicima postoje i oni koji tvrde kako je sve veći broj muškaraca koji zapravo nikad neće odrasti. Autorica Kay S. Hymowitz navodi da emancipacija žena u školama i na radnim mjestima potiče “sindrom Petra Pana” kod suprotnog spola – muškaraca koji se ponašaju kao tinejdžeri unatoč odrasloj dobi. Dodaje da promjena seksualne hijerarhije znači kako muškarci više nisu sigurni u svoju socijalnu ulogu.
Povećan pristup edukaciji, te današnji dugačak i kompliciran put do tržišta rada, usporavaju sazrijevanje. I dok to ima negativan utjecaj na muške adolescente, ambiciozne žene stupaju naprijed s boljim ocjenama i plaćama. Hymowitz tvrdi kako na Zapadu mlade muškarce danas gledaju na isti način kao adolescente u prošlom stoljeću, te da su postali nova socijalna skupina. “Tržište i kultura pomogli su promovirati ovaj tip ponašanja kao stil života. Kako žene napreduju na tržištu rada, muževi i očevi su sada samo opcija, a kvalitete koje su muškarci nekad trebali kako bi uspješno odigrali svoje uloge, poput hrabrosti, mudrosti, vjernosti, sada su zastarjele, pa čak i pomalo sramotne“, ističe ona.
Statistike o edukaciji i braku podržavaju njezino objašnjenje trenda muškarca-djeteta. Naime, postotak mladih koji se visoko obrazuju se gotovo udvostručio između 1960. i 2000., ali od tog broja samo 27 posto muškaraca u dobi od 25 do 34 ima diplomu, u usporedbi s 34 posto žena. I dok je samo 16 posto Amerikanaca u dobi od 25 do 29 bilo neoženjeno 1970., danas taj postotak iznosi 55.
Izvori:
Za Akos.ba preveo i pripremio: Nedim Botić