Sportske novosti

Bosna i Hercegovina slavi najveći uspjeh u historiji tenisa

Autor: Dino Pajo
Reprezentacija Bosne i Hercegovine u tenisu je napravila najveći uspjeh u historiji pobjedom nad Poljskom rezultatom 3:0 u meču prvog kola I Euro-afričke divizije Davis Cupa.
Pobjedu su donijeli sjajni Tomislav Brkić i Mirza Bašić rezultatom 3:2 protiv kultnih dubl igrača Kubota i Matkowskog. Bio je to spektakularan meč u kojem su Poljaci glasili za ogromne favorite. Ipak, naši momci su slavili rezultatom 7:6, 7:6, 3:6, 4:6 i 6:3.

Prva dva seta su bila fantastična za naše momke koji su igrali protiv tenisera koji imaju Grand Slam titule u dublu. U prvom setu nije viđen niti jedan brejk, pa je pobjednik odlučen u 13. gemu. Taj- brejk je pripao bh. igračima za vodstvo od 1:0 u setovima.

U drugom setu gotovo ista priča. Jedina razlika je što su Bašić i Brkić imali brejk prilike. Ipak, nisu ih iskoristili, a taj-brejk su dobili ponovo rezultatom 7:5 za veliko vodstvo.

Nakon toga veliki problemi za naš par. Bašić se mučio na servis pa smo tako dozvolili iskusnim Poljacima da se vrate u ovaj meč. Naredna dva seta su Poljaci dobili rezultatima 3:6 i 4:6 i tako došli na početak.

Ipak, kada su svi očekivali pad autsajdera, hrabri Bašić i Brkić su peti set dobili rezultatom 6:3 i donijeli BiH veliku radost i historijski plasman u drugo kolo I divizije Euro-afričke zone Davis Cupa. Tamo nas već čeka Holandija.