Balkan i Turska – strategijska alijansa: Dimenzije prijateljstva
Fokus turskih izdašnih investicijskih aktivnosti vidljiv je širom Balkana.
Piše: Dženan Kulović
Prema svemu sudeći, rezultati izbora u Turskoj će potjerati naše političare da kao obavezno štivo izučavaju knjigu Strategijska dubina, koju potpisuje šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu.
U trećem poglavlju te knjige pod nazivom “Temeljni principi turske politike na Balkanu” autor govori o svojevrsnom manifestu vanjske politike za sadašnjost i budućnost, zagovarajući uspostavu ravnoteže u odnosu na tursku ovisnost o drugima kroz stvaranje više paralelnih alijansi u regiji.
Balkan i Turska zbog političkog i historijskog položaja čine jednu alijansu. Možda bi se komotnije moglo iz turske perspektive reći strategijsku alijansu. U tim globalnim kretanjima najviše dolazi do izražaja demonstriranje ekonomske moći Turske, čega je rezultat visoko plasirano, 15. mjesto u svjetskom ekonomskom poretku ili 6. mjesto u europskom ekonomskom poretku s bruto društvenim proizvodom (BDP) od gotovo 697,6 milijardi dolara (ili 521,9 milijardi eura), uz rast od 4,4 posto iz godine u godinu i stopom nezaposlenosti od 9,9 posto.
Također, Turska se nalazi na prvom mjestu od 32 razvijene i zemlje u razvoju prema povećanju broja radne snage. Prema podacima iz Međunarodnog monetarnog fonda i Statističkog instituta Turske, broj radne snage povećan je na 4,7 miliona ljudi od početka globalne ekonomske krize, odnosno od januara 2008. do novembra 2013. godine.
Ekonomska sila
Doista je, prema ovim pokazateljima, velika ekonomska sila. Da od ovih brojki svi strahuju, pokazuje nam pozicija ove, kako sebe često voli kititi epitetima europske, azijske, balkanske, kavkaske i mediteranske države, koja iza sebe ostavlja svaku sumnju u obim njenih ambicija na Balkanu.
Opširnije na portalu Al Jazeere:
Balkan i Turska – strategijska alijansa