Arhiv Bosne i Hercegovine dobio radionicu za restauraciju rukopisa
Arhiv Bosne i Hercegovine od danas je bogatiji za radionicu za restauraciju rukopisa i druge arhivske građe, a radi se o donaciji Republike Turske, javlja Anadolu Agency (AA).
Radi se o donaciji koja je obezbijeđena u okviru projekta “Obnova kulturnog naslijeđa na Balkanu”, koji su pokrenuli Institut Yunus Emre, Centralna banka i Ministarstvo razvoja Turske.
Tim povodom Arhiv Bosne i Hercegovine danas je posjetila delegacija iz Turske koju čine Nevzat Kaya, penzionisani službenik biblioteke Suleymaniye iz Istanbula i Yasar Aydemir, profesor sa Univeziteta Gazi u Ankari. Primio ih je zamjenik direktora Arhiva Bosne i Hercegovina Hadžija Hadžiabdić.
Oni su posjetili i prostorije u kojima se nalazi arhivska građa koja je oštećena tokom nereda u februaru 2014. godine.
Naglašeno je kako je instaliranje radionice samo prvi dio ovog projekta, te da je naredni korak educiranje restauratora, koji bi trebali pohađati edukacioni program u trajanju od četiri mjeseca u Turskoj.
Nevzat Kaya je u razgovoru za AA kazao kako je Arhivu BiH danas ustupljeno sve što je neophodno za jednu radionicu koja se bavi restauracijom rukopisa i arhivskih dokumenata.
“Između ostalog tu imamo japan papir, tanki i deblji papir, originalnu kožu, četke, kistove, lijepila, presu i sve ostalo što je potrebno”, rekao je Kaya.
– Restauracije arhivske građe koja je oštećena 2014. godine
Hadžija Hadžiabdić, zamjenik direktora Arhiva Bosne i Hercegovine kazao je kako su predstavnici Instituta Yunus Emre, nakon nemilih događaja iz februara 2014., kada je stradao jedan dio vrijednih fondova Arhiva BiH, ponudili da obezbjede radionicu za konzervaciju i reparaciju stradale arhivske građe.
“Oprema je ubrzo stigla i evo danas smo imali priliko da je instaliramo. Tokom našeg susreta bilo je i razgovora o obuci jednog dijela uposlenika Arhiva BiH, odnosno educiranju restauratora u Turskoj”, rekao je Hadžiabdić.
Naglasio je kako je ova donacija vrlo bitna za Arhiv BiH, te se zahvalio prijateljima iz Turske.
“Vjerujemo da će na osnovu ove opreme biti moguće izvršiti konzervaciju i preparaciju građe koja je oštećena prije dvije godine, te da će ona ponovo biti dostupna javnosti”, poručio je Hadžiabdić.
Naglasio je kako Arhiv BiH ima vrlo dobru saradnju i sa Arhivom Republike Turske.
Akos.ba