Vijesti iz svijeta

Historijski događaj: U Turskoj održan prvi čas bosanskog jezika

Zamjenik ministra obrazovanja Republike Turske Orhan Erdem je na pres-konferenciji kazao da je danas održan prvi čas, a od sljedeće školske godine će se bosanski jezik početi izučavati u školama.

– U cijeloj Turskoj svi učenici će se moći prijaviti da uče bosanski jezik. Sedmično će biti održavana od dva do četiri časa – kazao je on.

Napomenuo je da će bosanski jezik moći izučavati sva djeca koja to budu željela. Ministrica Elvira Dilberović je kazala da porodice te djece čuvaju svoje korijene i tradiciju Bosne i Hercegovine, spajajući ih sa onim lijepim što su pronašli u Republici Turskoj.

Govoreći o tome kako se došlo na ideju da se bosanski jezik uvede u turskim školama kao izborni predmet, ispričala je da je prilikom ranije posjete općini Bajrampaša u Istanbulu, u druženju s ljudima čula djeda koji joj je kazao da je došao u situaciju da ne može komunicirati sa svojim unučetom na bosanskom jeziku.

– To mi je bilo tužno – dodala je ona.

Kaže da joj je to i sve ono što su uradili relevantni ljudi u Turskoj za učenje turskog jezika u BiH i općenito ono što Turci rade za svoju domovinu, dalo još više motivacije da i ona nešto uradi za svoju zemlju.

– Domovina je majka, a jezik je dio domovine. Ukoliko želite upoznati dušu jednog naroda, morate naučiti jezik tog naroda – istaknula je ministrica Dilberović.

Zahvalila je turskom narodu i Turskoj koji BiH i sve njene građane, bez obzira na nacionalnost i vjersku pripadnost, doživljavaju kao prijateljske i što dugi period nakon prestanka rata mnogo ulažu u BiH.

Prema njenim riječima, izrađeni su mnogi objekti upravo u području edukacije, a najveću finansijsku podršku u tome davala je Turska razvojna agencija (TIKA).

Predsjednik Ureda za obrazovanje grada Istanbula Omer Faruk Yelkenci je kazao da je nakon što je potpisan protokol između Republike Turske i BiH, danas održan prvi čas bosanskog jezika, te je izrazio nadu za nastavak uspješne saradnje.

Ministrica Dilberović je na času bosanskog jezika u Osnovnoj školi Bayrampaşa Mehmet Akif  İnan u Istanbulu djeci kazala da se taj jezik zove bosanski i da ga ne poistovjećuju sa nacionalnom, etničkom skupinom Bošnjaci, nego da je njegov naziv kroz historiju bio bosanski.

Prema njenim riječima, postoje evidentni tragovi o tome i činjenice već od Povelje Kulina Bana do niza drugih dokumenata koji potvrđuju da se jezik zvao bosanski i da je Bosna bila država.

– Svi koji žive u BiH su ponosni što žive u državi koja postoji stoljećima, koja je imala svoj jezik i koja je bila vrlo tolerantna, jer je primala sve druge ljude, primala nove jezike, ali je i zadržala svoj – kazala je ministrica Dilberović.

FENA

Povezani članci