Kolumne i intervjui

Policijska država: Pokorni muslimani u Americi

Nisam jedini musliman kojeg su maltretirali na aerodromu prilikom putovanja u ili iz SAD-a.

Piše: Hamid Dabashi

Uvečer, 13. novembra, sletio sam na aerodrom JFK u New Yorku. Vraćao sam se iz Gwangjua u Južnoj Koreji, gdje sam bio pozvan da učestvujem na Bijenalu Gwangju. Na izlazu iz aviona presrela su me dva agenta Američke agencije za carinu i zaštitu granica, koji su mi uzeli pasoš i otpratili me do njihovog sjedišta na aerodromu. Zatim su tražili da ispraznim sve džepove i detaljno su pretražili moju torbicu. Rukovodeći agent je potom uzeo moje odreske od računa plaćenih kreditnom karticom, vozačku dozvolu, iskaznicu s Univerziteta Columbia, iPhone, iPad i rokovnik u koji zapisujem sve i svašta.

"Da li ste ikada bili kod nas?", upitao me jedan od službenika na ulazu u avion. "Nisam, gospodine", odgovorio sam. Došli su do vrata aviona i pregledali pasoše putnika dok nisu došli do mene i tada su pustili ostale da prođu nesmetano. Jasno je da su tražili mene. Ovo nije bila slučajna kontrola. Ciljano su tražili mene.

Rekli su mi da sjednem dok su službenici ispunjavali formulare i pritom me detaljno ispitivali, tražili su da im kažem imena roditelja, svoju visinu, težinu, boju kose i očiju, adresu i sl. Fotokopirali su sve dokumente koje su uzeli od mene, uključujući i svaku stranicu mog rokovnika u koji zapisujem sve, od dnevnih obaveza do nacrta predavanja koje držim studentima, nacrta za kolumne koje pišem za Al Jazeeru ili druge medije, kao i nacrta za duže eseje ili čak knjige. Rokovnik je za pisca isto što i ispovjedaonica za vjernika – tu se molim, zabavljam i razmišljam.

Najupečatljiviji trenutak je bio kada me je policajac koji me otpratio iz aviona ravnodušnim tonom obavijestio da treba moju ‘saglasnost’ da fotokopira moje dokumente. Kako sam mu mogao dati ili ne dati saglasnost? On, federalni policajac, stajao je iznad mene – umornog od letenja kroz različite vremenske zone – s pištoljem i lisicama i ovlastima da radi sa mnom šta mu je volja. Ja sam bio izopćenik, sveden na tijelo, ispunjen strahom i gnušanjem.

Nakon gotovo tri sata vratili su mi dokumente, ispratili me do izlaza, a službenik mi je rekao da se vjerovatno radi o greški, da su me s nekim zamijenili. Dao mi je i brošuru Ministarstva domovinske sigurnosti, u kojoj je pisalo na koji način mogu tražiti reviziju procedure kojoj sam upravo bio podvrgnut.

Izazovi putovanja

Pišem o ovom događaju jer nisam jedini musliman kojeg su ovako maltretirali kada putuje iz SAD-a ili u SAD, državu koju zovem "domovinom" duže nego što ijedan od službenika koji su me ispitivali kroči Zemljom – što sam im i rekao i što su oni primili k znanju. Prema izvještaju New York Timesa, "Prolazak kroz američke aerodrome i granične prelaze postao je teži za sve poslije napada od 11. septembra".

Međutim, Amerikanci muslimani kažu da je njima teže nego ostalima, jer su ponekad suočeni sa zastrašujućim nizom prepreka, ako ne i otvorenom diskriminacijom. Grupe za zaštitu ljudskih prava su za označavanje njihovih problema počele koristiti izraz "izazovi putovanja ako ste musliman".

Muslimani zajednički djeluju protiv ovih diskriminirajućih praksi kroz različite promocije građanskih sloboda. Ja mislim da je podizanje svijesti javnosti najvažniji način djelovanja za nas. Trebamo s drugima podijeliti moralnu i psihološku štetu koju načine nama i našim porodicama svaki put kada smo podvrgnuti ovakvim procedurama.

Čim sam stigao kući poslao sam e-mail putem kojeg sam o ovom kafkijanskom incidentu obavijestio veliki broj prijatelja, članova porodice i kolega, a sutradan sam o ovome pisao na svom Facebook profilu i tako ovaj incident podijelio sa širim krugom ljudi.

Ne znam šta je iniciralo ovaj događaj. U proteklih 40-tak godina, koliko živim u SAD-u, nije mi se dogodilo ništa slično. Nemam razlog ni da vjerujem ni da ne vjerujem službeniku koji mi je rekao da su me vjerovatno s nekim zamijenili. Službenik koji je kopirao moj rokovnik i koji je slučajno i sam musliman pitao me da li kritikujem Izrael, jer je, kako je rekao, "svjedočio da su se slične stvari dešavale i ranije"…

Opširnije na portalu AJB:

Pokorni muslimani u Americi

balkans.aljazeera.net

Povezani članci