U pripremi četvrta knjiga iz serijala “Genocidna namjera Bratunac 1992”
Ovaj projekat istraživanja i dokumentovanja zločina nad Bošnjacima Bratunca tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu započeo je sa pripremama i realizacijom 2018. godine.
U pripremi je četvrta knjiga Ramiza Salkića iz serijala “Genocidna namjera Bratunac 1992”.
Ovaj projekat istraživanja i dokumentovanja zločina nad Bošnjacima Bratunca tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu započeo je sa pripremama i realizacijom 2018. godine.
Prikupljanje izjava preživjelih i druge relevantne građe rezultiralo je objavom prve knjige pod nazivom “Genocidna namjera Bratunac 1992. – zločini nad Bošnjacima Hranče, Repovca i Borkovca” 2021. godine.
Druga knjiga pod nazivom “Genocidna namjera Bratunac 1992. – zločini nad Bošnjacima Glogove” izdata je 2022. godine, a treća knjiga pod nazivom “Genocidna namjera Bratunac 1992. – zločini nad Bošnjacima Voljavice, Zalužja, Biljače, Bjelovca, Sikirića, Pirića, Zapolja, Tegara, Joševe, Jagodnje i Žanjeva/Abdulića” 2023. godine.
Trenutno je u pripremi četvrta knjiga.
– Naša je obaveza da govorimo, dokumentujemo i prenosimo istinu o agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine, zločinima i genocidu počinjenom nad Bošnjacima. Serijal knjiga pod nazivom “Genocidna namjera Bratunac 1992” ima zadatak da prenese autentična svjedočenja preživjelih o torturama koje su doživjeli oni i članovi njihovih porodica – kazao je Ramiz Salkić.
Kako je naveo, četvrta knjiga ovog serijala obrađuje zločine počinjene nad Bošnjacima bratunačkih naselja Suha, Selišta, Mihaljevići, Lonjin, Krasanpolje, Džafići…
– Jedan od glavnih ciljeva agresije nakon ubijanja i uništavanja imovine bio je progon i raseljavanje Bošnjaka Bratunca. Rezultat progona je da danas Bošnjaci Bratunca žive u velikom broju zemalja širom svijeta. Koristim ovu priliku da pozovem sve one koji žele podijeliti svoje traumatično iskustvom o progonu i počinjenim zločinima u vašem naselju da se javite i da ista publikujemo kroz ovaj serijal knjiga kao trajno svjedočenje i opomenu budućim generacijama – naglasio je on.
Dodao je da je “veliki broj preživjelih svjedoka nažalost biološki otišlo sa ovog svijeta, nažalost mnogi i nisu dobili priliku ispričati svoja svjedočenja”.
– Zbog toga je važno da oni koji su u prilici podjele svoja svjedočenja. Moje iskustvo, iz do sada obavljenih oko 100 razgovora, jeste da su sagovornici nakon svjedočenja osjećali olakšanje jer su svoju bol podijelili sa nekim, uvjereni da bi ona nekome u budućnosti mogla poslužiti kao savjet, uputa i opomena na zlo koje ga može zadesiti. Onima koji žele biti dio ovog projekta stojim na raspolaganju radi širenja istine i pisanja historije od strane onih koji su protjerani, čija je imovina uništena, koji su fizički i psihički zlostavljani, čiji članovi porodice su ubijeni u teškim zločinima i genocidu nad Bošnjacima – poručio je Salkić. (Preporod.info)
akos.ba